משה ליאון
משה ליאון פלאש 90

ראש ישיבת "תורה בציון", הרב יצחק נריה, פרסם גילוי דעת לאנשי הציונות הדתית על רקע המירוץ לראשות העיר ירושלים, הביע תמיכה במשה ליאון ותקף את מה שהוא מכנה "מנגנון השמדה" של הציונות הדתית.

"לפני שנים ניטש ויכוח ציבורי נוקב בשאלה מיהו יהודי, על אף שההגדרות ההלכתיות ברורות, הדיון הציבורי היה סוער ומלא רגש. בסופו של דבר ההלכה הפסידה, וכידוע עד עצם היום הזה 'חוק השבות' אינו תואם את ההלכה", הזכיר הרב נריה בפתח דבריו.

לדבריו, הדיון "מי הוא דתי לאומי?" ממשיך להתנהל, "במקום לאמץ תפיסת עולם מכילה אנו עסוקים בטהרנות ובהטחת האשמות מגוחכות. כל מי שאינו כמוני נחשד או ב'חרדליו"ת', משמע חרדי בתחפושת. או ב'לייטיות' משמע חילוני בתחפושת. חילוני עם כיפה. אם הוא ספרדי, ככל הנראה הוא איש ש"ס, ואנא אנו באים" כתב.

הרב נריה הזכיר את חיבורו של הרב קוק זצ"ל, "מסע המחנות", שם ביכה הרב קוק על הפלגנות והמגזריות דאז, "כפי שזה נראה את הלקחים של המאמר הנפלא אנחנו טרם הפנמנו.

"המרוץ לראשות עיריית ירושלים, הן מראה עגומה של המציאות בה אנו נמצאים. הנה כי כן מתייצב לו למרוץ רו"ח משה ליאון. יהודי חובש כיפה סרוגה, אדם חם ונעים הליכות, בן גאה לעדות המזרח, שבניו ובנותיו למדו במוסדות דתיים לאומיים, אבל יש לו בעיה חמורה. הוא מתמודד שאינו שייך למנגנון. לעת עתה הוא לא נתמך ולא חבר ב'בית היהודי', ומחול השדים ה'דתי לאומי' מתחיל", טען הרב נריה.

הרב העיד על שאלות רבות שנשאל כאשר ביקש לברר מדוע קיימת תמיכה דלה יחסית של רבנים בליאון, חרף העובדה שהוא מהמחנה הציוני-דתי. "'מי אמר שהוא משלנו?', 'הוא בכלל שומע לרבנים?', 'עם מי הוא אי פעם התייעץ?'", סיפר הרב נריה את השאלות והוסיף, כי שמע פעמים רבות את הטענה "הוא בכלל מריונטה של איווט ליברמן ואריה דרעי".

"אני מכיר את משה ליאון, שנים רבות בטרם הציב את מועמדתו לראשות עיריית ירושלים. ההכרות הראשונית איתו קשורה לנושא החסד. משה ליאון מכהן בשנים האחרונות, בין שלל תפקידיו, כיו"ר עמותת 'כתף אל כתף'. עמותה דתית לאומית המייצגת קונספט אחר של חסד. מייסדיה וראשיה הם כולם בני הציונות הדתית והחסד שהם עושים משפיע על כל החברה. בשקט, בעדינות, ללא עלונים צבעונים קורעי לב, או גיוס כספים מאסיבי מהציבור".

הרב נריה מבהיר כי אין בכוונתו "להכתיב" מה להצביע ביום הבחירות. "אני בא בהחלט להאיר ולהעיר על מנגנון השמדה עצמית של הציונות הדתית, עליו כבר התרעתי בעבר, שאותי הוא מאוד מפחיד. אם משה ליאון היה חובר למפלגה אנטי דתית, או שמאלנית במובהק הייתי יכול להבין את ההתנגדות. אבל במציאות הנוכחית אינני מצליח להבין את התגובה המוזרה כלפיו", סיפר.

הרב מדגיש כי מותר ולגיטימי להתנגד למועמדותו של ליאון מסיבות רבות, אך אסור לומר שליאון אינו דתי לאומי. "אל תעזו להוציא אותו אל מחוץ למחנה ולקבוע בעזות מצח שמשה ליאון הוא לא 'משלנו'. אחים ואחיות שלי יצאנו מדעתנו?".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו