זוכו המפגינים שהאשימו את צה"ל בפשעי מלחמה

קבוצת פעילי שמאל קיצוני שהפגינו ללא אישור וחסמו את הכניסה לבסיס שדה דב בתקופת מבצע "עופרת יצוקה" זוכו מההאשמות נגדם.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ה' בתשרי תשע"ד

 בית המשפט
בית המשפט
צילום: פלאש 90

שופטת בית משפט השלום בתל אביב, הדסה נאור, זיכתה 14 פעילי שמאל קיצוני שהפגינו בזמן מבצע "עופרת יצוקה" בכניסה לבסיס שדה דב והאשימו את חיילי צה"ל בפשעי מלחמה, מכל האישומים נגדם.

14 הפעילים וכמה פעילים נוספים הגיעו לכניסה לשדה דב ב-2 בינואר 2009 בשעה 6:34. מרבית המפגינים לבשו חלוקים לבנים מוכתמים בצבע אדום ועטו מסכות על פניהם, כשבידי חלקם שלטים בגנות המבצע.

רוב המשתתפים נשכבו על הכביש, כשהם חוסמים את נתיב הכניסה לבסיס והאחרים, כשבידיהם שלטי המחאה, נעו במקום על כביש הגישה לבסיס, או זרקו, לעבר חיילי הבסיס, שעמדו בשער החיצוני, פליירים בגנות המבצע עליהם נרשם "מספיק לפשעי מלחמה מרץ 2008".

השופטת קבעה כי המדינה לא הוכיחה את הטענה לפיה המפגינים התפרעו במקום וכן את הטענה לפיה בגלל ההפגנה נחסמה כניסתם לבסיס של טייסים שהיו צריכים להמריא דרומה.

"מדובר היה בהתקהלות שקטה, עם מיעוט משתתפים, לשם הבעת מחאה נגד פעילות צה"ל בעזה, תהא מקוממת ככל שתהא עקב עיתויה ומיקומה", כתבה השופטת נאור.

לדבריה, "ההתקהלות לא לוותה בכל מעשה אלימות או התפרעות מצד מי מהמתקהלים, ובהם הנאשמים, לא היוותה הפרעה ממשית ולא עיכבה את כניסת כלי הרכב והטייסים לבסיס, בניגוד לנטען בעובדות כתב האישום, כשלכל היותר נגרמה אי נוחות מסוימת וקלה, נוכח הצורך לפתוח ציר כניסה חלופי לבסיס".

השופטת הוסיפה, כי "המתקהלים כולם, בהם הנאשמים, נענו תוך פרק זמן סביר ביותר להוראת הפינוי של המשטרה, לא התנגדו, אף לא מחו נגד ההחלטה להפסיק את מה שכונה על ידם "מייצג" מחאה ואף לא נגד ההחלטה לעצור את כולם".

לאור כל זאת קבעה השופטת, כי "המאשימה (הפרקליטות - ש"פ) לא הרימה את הנטל המוטל עליה להוכיח את יסודות עבירת ההתקהלות וכי התקיים חשש סביר לחשש שהתקהלותם של הנאשמים במקום תביא להפרת השלום. לא הוכח שאופן התנהגותם של הנאשמים היה בו כדי לעורר באנשים שבסביבה את החשש שיעשו מעשה שיפר את השלום או שהיה בעצם התקהלותם כדי לעורר אנשים אחרים להפר את השלום".