פשע פוליטי ומוסרי. אסד
פשע פוליטי ומוסרי. אסדרויטרס

שר החוץ הסורי וואליד אל-מועלם הודיע היום (שלישי) כי ארצו מסכימה ליוזמה הרוסית, לפיה יעביר הממשל הסורי את מאגרי הנשק הכימי שברשותו לפיקוח בינלאומי.

סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" ציטטה דברים שאמר אל מועלם לדובר הבית התחתון בפרלמנט הרוסי במוסקבה, לפיהם, "אתמול קיימנו סבב שיחות פורה ביותר עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב והוא הציע יוזמה בנוגע לנשק הכימי, בשעות הערב הסכמנו לקבל את היוזמה".

על פי הדיווח, שר החוץ אל-מועלם אמר לדובר הבית במוסקווה כי דמשק החליטה להיענות למתווה ההצעה של רוסיה - מכיוון שהדבר "יסיר את הבסיס לתוקפנות אמריקנית".

נשיא ארה"ב ברק אובמה הודה הלילה בראיונות הטלוויזיוניים שערך כי הוא עלול להפסיד בהצבעה בקונגרס על תקיפה אפשרית בסוריה, והודה כי טרם החליט מה יעשה במקרה שכזה.

"התקיפה תהיה פחות יעילה אם לא תהיה לי התמיכה של הקונגרס ואם הציבור האמריקני לא יבין למה אנחנו עושים את זה. ההעדפה שלי היא לשכנע את הקונגרס וחלק מהציבור האמריקני שזה חשוב", אמר אובמה בראיון לרשת ABC.

בהתייחסו ליוזמה הרוסית המבקשת להביא להסכמה סורית לפיה מאגרי הנשק הכימי יועברו לפיקוח בינלאומי אמר אובמה כי מדובר בהצעה שיש לבחון את רצינותה והיא יכולה להועיל אך ורק אם היא אכן אמיתית. הוא ציין כי דרישה זו לפיקוח על הנשק הכימי היא הדרישה שהובילה את ארצות הברית בחודשים ובשנים האחרונות.