איתן הבר
איתן הבר צילום: פלאש 90

העיתונאי איתן הבר, מי שהיה מנהל לשכת ראש הממשלה יצחק רבין, מספר היום (רביעי) בטור מיוחד בעיתון "ידיעות אחרונות" על השעות שלפני חתימת הסכם אוסלו על מדשאות הבית הלבן, בשנת 1993.

הבר אומר כי הייתה לרבין תחושה כי חרף החגיגות הרבות על ההסכם הנרקם בין ישראל ליאסר ערפאת, "שום דבר לא ייצא ממנו".

"בו במקום הבעתי דעתי הצנועה שאי אפשר לגשר על מאה שנות טרור ודמים במכה אחת...רבין החזיר 'זה בדיוק העניין'", כתב הבר.

הבר מספר כי רבין המנוח התייסר בהחלטתו גם דקות לפני חתימת ההסכם ללכת למהלך מדיני כה קריטי והיסטורי. לדבריו, רבין התקשה להגיע לחתום על ההסכם ואף ללחוץ את ידו של יאסר ערפאת מי שאחראי לרצח של מאות יהודים. הוא ביקש להתחמק מלחיצת ידו של רבין - אם זה אפשרי כמובן...., אמר ליועציו. דקות לפני הנסיעה לבית הלבן אמר רבין להבר, "נבלע כדור נגד בחילה - ונלך".

רבין התעקש כי עראפת לא יופיע במדיו הצבאיים ולא ישא עליו את אקדחו הניצחי. הוא אף קיבל הבטחה על כך מהאמריקאים. בסופו של דבר הגיע ערפאת לטקס בלי האקדח אך עם בגדים צבאיים.

הבר מנסה להסביר בטור כיצד קרה שרבין, שהיה אוייבם המוצהר של ארגוני הטרור בהם ארגונו של יאסר ערפאת, החליט ללכת למהלך מדיני ולהשלים עם קיומם של הפלסטינים. לדבריו, "רבין סבר שעם שעומד על בהונות רגליו כבר יותר מיובל שנים, סופו שיתעייף. את העייפות הזו ראה במו עיניו מחלון ביתו במלחמת המפרץ כאשר חצי מיליון ישראלים ברחו מאזור גוש דן בשל חשש מטילים".

לדברי הבר, רבין סבר גם כי ניצחון צבאי מוחץ של ישראל כמו במלחמת ששת הימים לא יהיה יותר. כמו כן סבר רבין כי על ישראל להקטין את ממדי האיבה כלפיה מצד מדינות אוייב שגובלות איתה.