ההתעללות בבעלי החיים
ההתעללות בבעלי החיים מתוך תחקיר כלבוטק (צילום: עמותת "אנונימוס")
פרקליטות מחוז צפון ובשיתוף משרד החקלאות ופיתוח הכפר הגישו לבית המשפט השלום בנצרת שני כתבי האישום בפרשת "אדום אדום", שנחשפה בתחקיר כלבוטק. 

כתבי האישום הוגשו נגד ארבעה מעובדי מפעל "אדום אדום" בבית שאן, ביניהם האחראי על קו השחיטה במפעל אליהו בן מחלוף שטרית בן 45 תושב בית שאן, ממלא מקומו באהא בן חליל דרבאשי בן 33 תושב מוקייבלה ושני עובדי  קבלן בקו השחיטה - פאדי חדיירי בן 34 מכפר סולם וסאלח פודי בן 23 מכפר טייבה זועבייה בגין ביצוע עבירות של התעללות בבעלי חיים והיזק לחיה.

מעובדות כתב האישום, עולה כי מנהל קו השחיטה סיפק לעובדים שוקר חשמלי לשם זירוז בעלי החיים והובלתם אל השחיטה. העובדים עשו שימוש בשוקר, ללא תכלית ראויה ובאופן שגרם כאב וסבל לעגלים, וחשמלו את העגלים בעת הולכתם ממקום למקום באמצעות השוקר, בכך שהצמידוהו לחלקים שונים בגופו של העגל, לרבות אזורים רגישים כגון אשכים, אחוריים, בטן, חזה, צוואר, ראש ופנים.

לעיתים עשו העובדים שימוש בשוקר כלפי עגלים שרבצו או קרסו בשל מעידה, החלקה או חרדה, אף במקרים בהם לא היתה לעגלים יכולת פיזית לקום ממקומם, ותוך גרימת כאב וסבל מיותרים. 

בנוסף במספר הזדמנויות, הכו נאשמים את בעלי החיים במקלות מעץ ובצינורות פלסטיק בחלקים שונים בגופם, לרבות על גביהם וראשיהם, חלק מהמקרים נעשו בידיעת הממונים ובהנחייתם.

עו"ד ג'ריס גנטוס, מחלקת התביעות במשרד החקלאות ופיתוח הכפר ציין כי "העבירות המתוארות בכתב האישום קשות, ומהוות התעללות של ממש בבעלי חיים. החלטנו להגיש כתבי אישום גם נגד מנהל קו השחיטה, וייחסנו לו אחריות פלילית, בין היתר, כיוון שהעובדים פעלו על פי הנחייתו. כתב אישום נוסף הוגש כמובן נגד העובדים שביצעו את העבירות בפועל".

"משרד החקלאות ופיתוח הכפר רואה בחומרה עבירות התעללות בבעלי חיים, ופועל ללא לאות למיגור התופעה באמצעות הסברה מחד, ולמיצוי הדין עם העוברים על החוק, מאידך", הוסיף. 

בחברת תנובה הגיבו לכתבי האישום "'אדום אדום' מוקיעה התנהגויות של התעללות בבעלי חיים וגינתה את המעשים החריגים מיד כשנתגלו".

בתנובה חוזרים ומדגישים כי מאז חשיפת המקרים המצערים ננקטו ב'אדום אדום' צעדים משמעותיים וביניהם – סיום תפקידו של מנהל המפעל, הפסקת עבודתם של עובדי הקבלן שצולמו בכתבה, חידוד ושיפור  נהלי העבודה ועוד- כדי למנוע הישנות מקרים דומים.

עוד נמסר כי "טיוטת כתב האישום התקבלה אצל 'אדום אדום' והיא נלמדת ביסודיות. שני העובדים האמורים הוצאו לחופשה ובכל מקרה לא יחזרו לעבוד עם בעלי חיים. 'אדום אדום' תמשיך לחרוט על דגלה מצוינות תפעולית והבטחת איכות מעולה של מוצריה לצרכנים". 

תנועת "אנונימוס" מסרה בתגובה "אנו מברכים על הגשת כתבי האישום, אך מאוכזבים מכך ששוב מפילים את האשמה על הש"ג. האחריות הפלילית להתעללות בבעלי-החיים מוטלת בראש ובראשונה על תנובה ועל הנהלת בית המטבחיים". 

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו