לראשונה: נתניהו בראיון לכלי תקשורת פרסי

"אנחנו לא פרייארים", אמר ראש הממשלה בפרסית ופנה ישירות לעם האיראני. "אנחנו יכולים להיות ידידים אם משטר האייתולות ייפול".

עוזי ברוך, ניו יורק , כ"ט בתשרי תשע"ד


ראש הממשלה בנימין נתניהו התראיין היום (חמישי), לראשונה, לכלי תקשורת בשפה הפרסית.

ראש הממשלה הציג במהלך הראיון ל-BBC הפרסי את ספרו של רוחאני- "בטחון לאומי ודיפלומטיה גרעינית", בו ציטטות המוכיחות כי רוחאני נקט בעבר מדיניות מכוונת של הטעיית המערב על מנת שיתאפשר לאיראן להמשיך בתכניתה הגרעינית הצבאית באווירה מדינית רגועה.

בריאיון ראשון מסוגו שנתן ראש ממשלה ישראלי לכלי תקשורת זה אמר נתניהו תוך שימוש במילים בשפה הפרסית כי בישראל לא מתרשמים מהמילים של נשיא איראן.  נתניהו אמר, בין השאר, "WE ARE NOT SADEH-LOWH" (אנחנו לא "פראיירים" בפרסית).

רשת הטלוויזיה BBC Persian נצפית באיראן חרף ניסיונות המשטר האיראני לחסום את שידוריה. על פי הערכות, 12 מיליון בני אדם צופים בשידורי הרשת בשבוע. 

בראיון פנה ראש הממשלה נתניהו ישירות לעם האיראני והדגיש כי משטר האייתולות הקיצוני הוא זה שאחראי לסנקציות הנוקשות ולמצב הכלכלי-חברתי באיראן בשל מאמציו להשיג נשק גרעיני, המסכן את שלום העולם כולו. כמו כן, הדגיש נתניהו את הידידות ההיסטורית הקיימת בין העם היהודי לעם הפרסי, כשני עמים עתיקים, אשר קיימו יחסים קרובים עד עליית משטר האייתולות. 

"אם יהיה למשטר האיראני נשק גרעיני, העם האיראני לעולם לא ישתחרר מהרודנות ויחיה בעבדות לנצח. העם האיראני משלם מחיר יקר על התכנית הגרעינית הצבאית שהמשטר טוען שאין לו", אמר נתניהו בראיון, "ישראל רוצה בפתרון דיפלומטי, אבל הוא חייב להיות פתרון אמיתי ומלא. ראיתי את רצון העם האיראני בשינוי ובדמוקרטיה. העם היהודי והעם האיראני יכולים להיות ידידים שוב אם המשטר הזה ייפול".