ארגון אל-קאעידה שהכריז על הקמת "המדינה האסלאמית בעיראק ובסוריה" ממשיך בפעילותו רחבת ההיקף בסוריה כדי לגייס תמיכה ציבורית בחתירתו המוצהרת ליישם לאלתר את החוק האסלאמי במדינה.

באזורים הנתונים לשליטתו של הארגון הוקמו בתי דין אסלאמיים שלהם סמכות לאכוף את חוק האסלאם, כולל באמצעות הטלת חוק מוות, ובמקביל משקיע הארגון מאמץ רב בפעילות שנועדה להגיע ללב הציבור בדרך של "דעווה", כלומר – פעילות הטפה וחינוך.

במסגרת זו הקים ארגון אל-קאעידה חוגים ללימוד הקוראן עבור ילדים ונערים, ערך אירועי בילוי המוניים ברוח האסלאם, שכללו גם חלוקת מתנות לילדים והוא ממשיך לקיים עצרות בערים שונות הפונות ישירות לדור הצעיר.

באחת העצרות הללו שנערכו לא מכבר בכיכר המרכזית של העיר אל-רקה בצפון סוריה קרא הדובר המרכזי באירוע לחזור לאסלאם המקורי, לדבוק במצוות האסלאם ובראש ובראשונה בתפילה והבטיח למאמינים הנאמנים שיקבלו את גמולם בגן העדן במקום להישלח לגיניהום על חטאיהם. כיכר העיר קושטה בדגלי אל-קאעידה והעצרת הסתיימה בקריאות המוניות קצובות "אללה אכבר".

כזכור, לפני כשבוע וחצי הוקם בסוריה "צבא האסלאם", המאגד 50 ארגונים אסלאמיים, במטרה לשפר ולייעל את יכולת הלחימה של המורדים נגד המשטר הסורי. הנהגת "צבא האסלאם" קרא לג'בהת אל-נוסרה, שלוחת אל-קאעידה בסוריה, להצטרף ל"צבא האסלאם", אך זו טרם השיבה לפניה זו.