'פרסי נובל האחרונים – אור כתום לממשלה'

נשיא 'אורות ישראל' קורא להשקעה ממשלתית באקדמיה רגע לפני שהקריצה מחו"ל תמגנט אליה את המוחות הישראליים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט' בחשון תשע"ד

'פרסי נובל האחרונים – אור כתום לממשלה'-ערוץ 7
הרב נריה גוטל
יח"צ

בשיחה לרגל פתיחת השנה האקדמית קורא נשיא מכללת 'אורות ישראל', הפרופ' הרב נריה גוטל, לממשלת ישראל להשקיע באקדמיה על אף הקשיים התקציביים ובכך למנוע מישראל לאבד את מעמדה כאור אקדמי לגויים.

בראשית הדברים התייחס הרב גוטל למתח הקיים או לא קיים בין ערכי חינוך למצוינות. זאת מתוקף היותו נשיא מכללה אקדמית לחינוך השמה דגש גם על ערכים נוספים מעבר למצוינות. לדבריו אין סתירה בין השניים והערכים כחסד, נתינה, אחווה ורעות אינם סותרים את השאיפה למצוינות אקדמית אלא מהווים פלטפורמה שעליה ניתן לפתח את הכישורים המותאמים לכל סטודנט וסטודנט.

בהקשר זה הזכיר הרב גוטל את דבריו של רבי חיים ויטאל הרואה בספר בראשית המחנך לערכי חסד בסיפורי האבות בסיס ופלטפורמה לקראת קבלת המצוות על ידי עם ישראל החל מספר שמות, וזאת כיישום בפועל של העיקרון 'דרך ארץ קדמה לתורה'.

על ערכי המצוינות באופן כללי מדגיש הרב גוטל כי מצוינות מתחלקת לשורה של פרמטרים וגם אם לא כל תלמיד שנכנס למערכת הלימודית מגיע לפסגה הרי שקיימת מחויבות למצות את כישוריו על פי הפוטנציאל שבו ולהוביל למצוינות המתאימה לו ושהוא מתאים לה. לדברים אלה הוסיף והדגיש כי לטעמו אין ספק בכך שאין מקום להוזיל את רמת הלימודים על מנת להגיע למכנה משותף נמוך עבור האוכלוסייה כולה.

בהמשך הדברים נשאל הרב גוטל אם המתח בין מצוינות לערכים הוא שמוביל רבים באקדמיה להמשך פיתוחם האקדמי מעבר לים. סוגיה זו עלתה לדיון במיוחד לאור זכייתם בפרס נובל של פרופסורים שהחלו את דרכם בישראל ולאחר מכן המשיכו בחו"ל במשך שנים רבות של מחקר ועשייה.

לדברי הרב פרופ' גוטל יש לזכור כי ההישגים שאליהם מגיע העולם האקדמי הישראלי כיום הם פירות ההשקעה של מדינת ישראל לפני עשרים ושלושים שנה. "בתקופה האחרונה ההשקעות הכלכליות באקדמיה פחתו בצורה משמעותית והדבר עלול לבוא לידי ביטוי בעתיד", הוא אומר ומעיר כי אותה הפחתה משמעותית מקורה אמנם באילוצי תקציב וקשיים כלכליים, אך על המדינה וגורמי הממשל לדאוג לסדרי עדיפויות שימנעו את הפסקתה האפשרית של ברכת ה'אור לגויים' של ישראל בזירה המדעים אקדמית בינלאומית.

את הזכיות האחרונות בפרסי נובל מגדיר הרב גוטל כ"אור כתום" כהגדרתו, אור כתום המבקש להזהיר את מקבלי ההחלטות מחוסר בהשקעה. "אם רוצים שמדינת ישראל תתפתח להישגים צריך להשקיע".