ח"כ אריאל אטיאס
ח"כ אריאל אטיאס צילום: פלאש 90

מבקר המדינה מתח היום (ג') ביקורת חריפה על התנהלות שר הבינוי והשיכון לשעבר, ח"כ אריאל אטיאס, מול רשות מקרקעי ישראל.

לדבריו, התערבותו בהחלטות הרשות היא בניגוד לסמכות שניתנה לו במסגרת תפקידו כיו"ר מועצת מקרקעי ישראל, הדירקטוריון המפקח על רשות מקרקעי ישראל, וכולל נציגים ממשרדי הממשלה. הרשות אמורה להיות עצמאית, אך השר ולשכתו התערבו בהחלטותיה, והדו"ח מספק הצצה אל דרכי פעולתם.

"חלקו של השר במספר החלטות מעלה חשש כי התערבותו השפיעה על שיקול דעתה המקצועי של הרשות": הפיכת מכרז בבית שאן להגרלה ללא שיתוף של הרשות בהחלטה; שינוי תוכנית מתחם אחיסמך בלוד, הכוללת 3,000 יחידות דיור, למתחם בעל צביון דתי-חרדי על-ידי שינוי התב"ע (תכנית בניין עיר); העתקת זכויות בנייה ממתחם נחלים בפתח תקווה למתחם אחר בעיר; הכשרת פעילות של חוה טיפולית שפעלה ללא היתר מהמינהל בירושלים; והסדרת פעילות בלתי חוקית של בתי כנסת בתל אביב ובירושלים, מבלי להעלות את הנושא למליאת מועצת מקרקעי ישראל. כמו כן, הרשות הקצתה ללא מכרז קרקע למפעל תעשייה בטבריה, אך בפועל הופעל במקום אולם אירועים. השר התערב והרשות משכה את תביעתה לצו מניעה.

המבקר המליץ כי "ראוי שהיועץ המשפטי לממשלה יבהיר בהנחיותיו, את הגבולות בין קביעת מדיניות על ידי שר השיכון והאחריות המוטלת עליו מתוקף תפקידו, לבין התערבות בביצוע העבודה השוטפת ובמיוחד את גבולות ההתערבות של שר השיכון, המשמש גם יו"ר מועצת מקרקעי ישראל, בעבודה השוטפת של הרשות".

בתגובה אמר ח"כ אריאל אטיאס כי "בתקופה בה שימשתי כשר השיכון היה צורך לשחרר חסמים ולעמוד מול ביורוקרטיה אינסופית ולכן נדרשתי לרדת לפרטים ולעסוק גם בנושאים ספציפיים, כפי שפירטתי בתשובותיי למבקר המדינה. עבודתי נעשתה בשקיפות מלאה ומטרותיה היו: הגברת שיווק הקרקעות בהיקפים גדולים, ולסייע לאזרחים שפונים בצר להם ללשכת השר".

"זו הסיבה שבתקופת הדו"ח האמור נרשם שיא בהתחלות בנייה שהגיע ל-45 אלף יח"ד, המספר הגדול ביותר מאז גלי העלייה".

אטיאס הוסיף כי "לדעת המבקר, למרות שהשר הממונה על מנהל מקרקעי ישראל נושא באחריות כוללת, ונדרש על פי חוק לקבוע באמצעות המועצה את מדיניות המנהל ולפקח עליו, השר לא אמור לעסוק בנושאים פרטניים רק בנושאי מדיניות כוללניים, ולכן המלצתו העיקרית של המבקר היא שהיועץ המשפטי לממשלה יקבע כללים ואת גבולות הסמכות של השר הממונה על המנהל בעבודתו מול המנהל. מבחינה זו אני מקבל את המלצות הביקורת ואני תומך בעשיית סדר בדברים אחת ולתמיד".

מלשכתו של אורי אריאל, שר הבינוי והשיכון ויו"ר מועצת מקרקעי ישראל, נמסר בתגובה, כי "קבלת עמדת מבקר המדינה בנושא זה תסרס את הבקרה והפיקוח של יו"ר מועצת מקרקעי ישראל. אנו מחזיקים בעמדה הדומה לעמדתם של יושבי ראש מועצת מקרקעי ישראל קודמים, לפיה הקביעה בחוק שמתפקידה של מועצת מקרקעי ישראל לפקח על פעולות המינהל מחייבת את יו"ר מועצת מקרקעי ישראל לפקח על התנהלות רשות מקרקעי ישראל, בנושאים בהם ראשי רשויות או גופים שונים כחברת חשמל, רשות שדות התעופה, משרדי ממשלה למשל פונים או מתלוננים בגינם. לא נכון להגביל את הפיקוח שיתייחס אך ורק לנושאים של תלונות בנושאי מדיניות. לו זו כוונת המחוקק".

בלשכת השר הוסיפו, כי "במקרים של אנשים פרטיים הפונים ליו"ר המועצה בתלונות על התנהלות הרשות, אין יו"ר הרשות צריך להתערב ולהנחות בפעילות השוטפת, אלא במקרים בהם נוכח לדעת כי הרשות פועלת בניגוד לחוק ולנהלים או כאשר עולה חשד להתנהלות יוצאת דופן. במקרים אלו, בהם לא מדובר על מדיניות המגיעה לדיון במועצה, על יו"ר הרשות לזמן את הנוגעים בדבר לבירור".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו