כשתלמידי הקולנוע פגשו את המתנחל

תלמידים ב"תלמה ילין" ערכו מפגש ייחודי עם מגורש חומש שהפיק את הסרט "זוהר הרקיע". חלקם קבעו: אנחנו היינו מסרבים.

יוני קמפינסקי, גבעתיים , כ"ג בחשון תשע"ד

 
מפגש ייחודי התקיים ביום רביעי השבוע בתיכון לאומניות "תלמה ילין", בין בני גל, מפיק הסרט "זוהר הרקיע" שגורש מחומש לבין תלמידי מגמת הקולנוע של התיכון.

ייחודיות המפגש בלטה היטב נוכח סירובם של חלק מתלמידי המגמה להשתתף בפסטיבל הסרטים שהתקיים בעיר אפרת לפני כשנתיים בטענה שבהשתתפותם הם מביעים "תמיכה בכיבוש ובמתנחלים".
 
בתחילת המפגש הוקרן הסרט "זוהר הרקיע", שעוסק בתהליך ההכנה המנטאלית שחיילי צה"ל עברו לקראת ביצוע העקירה מגוש קטיף וצפון השומרון. לאחר הסרט התקיים דיון מרתק במהלכו הצהירו חלק מתלמידי המגמה שהם יסרבו לפקודה לפנות אדם מביתו. לשאלת גל האם יסרבו גם לפקודה דומה המופנית כלפי ערבים ענו חלק שהם לא יפנו יהודי כי הוא יהודי וחלק נקטו באמירה ולפיה הם נגד אלימות מכל סוג ולכן גם לא יתגייסו לשירות קרבי בצה"ל.
 
באופן טבעי עסק הדיון גם בשאלה האם ישראל נחשבת ככובשת בשטח ולמי שייכות אדמות יהודה ושומרון.  "התלמידים", מספר בני גל, "כמובן כלל לא ידעו שאפילו על פי הגדרת החוק הבין לאומי ישראל עם ישראל איננו כובש וכי אדמות יו"ש הוקצו להתיישבות יהודית גם ע"י חבר הלאומים".
 
אחת השאלות המרתקות ביותר שהעלה לדיון אחד ממורי המגמה הייתה, האם התנ"ך וההיסטוריה היהודית מחייבים אותנו גם כיום? גל ענה שהאמונה והתורה שלנו הינם אמת שמכוחה אנו שואבים את דרכי החיים גם בשאלות הציבוריות ומי שחושב שיוכל להתמודד מול העולם האסלאמי ללא הצבת אמת ברורה עליה יש גם להילחם, הוא טועה ומטעה.
 
מורה אחר טען כי יחס טבעי של הערכה לטייסים וללוחמים הינו מוטעה כיוון שטייס לא מבצע טיסות בשמי הארץ אלא מבצע פעולות שמשמעותם הרג והרס. "כאן התחדדה השאלה מכוחו של איזה מוסר אנו פועלים", אומר גל, "אם כוחנו נובע מהמוסר היהודי וזו האמת הפנימית שלנו אזי יש בידינו את היכולת להגן על עצמנו ולהילחם אך אם אנו מקדשים מוסר אוניברסלי ערטילאי באמת אין לנו כאן זכות קיום".
 
"זוהר הרקיע" הינו סרטו הראשון של הבמאי אליהו בנימין בוגר בי"ס לקולנוע יהודי "תורת החיים". הסרט זכה בפרס לקולנוע עלילתי עצמאי בפסטיבל קולנוע דרום בשנה שעברה וזוכה להתעניינות והצלחה רבה בכל רחבי הארץ. בערוץ 7 דווח לפני כחודשיים, כי יוצרי הסרט קיבלו הסכמה עקרונית להעלאת הסרט לאקרנים מ-20 בתי קולנוע בכל רחבי הארץ והם ממתינים עד אשר יגוייס התקציב הדרוש לשם כך. בחודש טבת מתוכננת הקרנה באודיטוריום בכנסת.