המנהל האזרחי: לא תאושר בניה פלסטינית בסוסיא

המנהל האזרחי דחה בקשה לאשר תוכנית מתאר אשר ביקשה להכשיר בניה פלסטינית לא חוקית בסוסיא הקדומה ולאפשר בניה נוספת בעתיד.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ז בחשון תשע"ד

בנייה בלתי חוקית ליד סוסיא
בנייה בלתי חוקית ליד סוסיא
עובד ארד, רגבים

ארגוני השמאל הקצוני, נחלו כישלון חרוץ בניסיון לקדם בניה פלסטינית באתר סוסיא הקדומה, כך עולה מהחלטת המנהל האזרחי שפורסמה השבוע.

בהחלטה נכתב, כי המינהל החליט לדחות על הסף את בקשת ארגוני השמאל לאשר תוכנית מתאר לבניה פלסטינית על האתר הארכיאולוגי סוסיא ובצמוד לבתי הישוב סוסיא.

מזה כמה שנים משקיעים ארגוני שמאל באמצעות מקורות מימון אירופאיים, זמן וכסף רב, בהתנכלות להתיישבות היהודית בהר חברון. לאחר מסע תקשורתי רחב היקף שבו הם ניסו לשכנע את הציבור ואת הרשויות בישראל, שיש לפלסטינאים בעלות על קרקעות באתר סוסיא הקדומה, הם פנו למינהל האזרחי בבקשה לאשר תוכנית מתאר לבניה עבור הפלסטינאים על הקרקעות האלה.

המינהל האזרחי דן בבקשה במשך מספר חודשים, ולאחרונה החליט לדחות אותה על הסף. בין הנימוקים לדחייה שמציין המינהל, בולט הנימוק של אי הוכחת הבעלות הפלסטינית על הקרקעות ובכך נשמט למעשה הטיעון המרכזי בקמפיין של ארגוני השמאל הקיצוני במאבקם בהתיישבות בהר חברון. יצוין כי לאור ההחלטה על המינהל להוציא לפועל את צווי ההריסה שתלויים ועומדים כנגד הבניה הפלסטינאית בשטח.

בהר חברון הגיבו בסיפוק להחלטה. ראש המועצה צביקי בר חי, שנלחם כבר זמן רב בניסיונות של הפלסטינאים וארגוני השמאל לקבוע עובדות בשטח אמר, כי "האמת סופה לנצח. בסוסיא הקדומה ישבו יהודים עד לפני 1200 שנה. מעולם לא גרו באדמות האלה פלסטינאים. ולכן הנרטיב שהשמאל המציא, כאילו היה כאן כפר שפונה עם תחילת עבודות החפירה וההצלה באתר הארכיאולוגי, הוא שקר גס ומשולל יסוד".

לדבריו, "כל משפחת נוואג'ה הפלסטינית שבשמם מתנהל המאבק, הם תושבי הכפר יטא על פי מרשם האוכלוסין הפלסטיני שקיים בידינו. רשויות החוק חייבות לפעול כדי שהם יחזרו לבתיהם שביטא וכדי לא לתת לגיטימציה לפורעי חוק שמבקשים לקבוע עובדות בשטח".