שלט ההכוונה לגוש קטיף הגיע ליעדו

למרכז למורשת גוש-קטיף הגיע מוצג נשכח: שלט של מע"צ המורה לכיוון יישובי הגוש. "זכרונות עצובים של נוסטלגיה".

חגי הוברמן , כ"ח בחשון תשע"ד

גוש קטיף שלט מע"צ עזה
גוש קטיף שלט מע"צ עזה
חגי הוברמן
למרכז למורשת גוש-קטיף וצפון השומרון הפועל ביישוב ניצן, הגיע אתמול (ה') מוצג נשכח: שלט של מע"צ המורה לכיוון גוש-קטיף.

השלט היה מוצב לאורך שנים רבות מול קיבוץ מפלסים, בצפון הנגב.

אחרי עקירת גוש-קטיף פירקו עובדי מע"צ את השלט, אולם במקום לקחת אותו השליכו אותו בשדה החקלאי של קיבוץ מפלסים. שם היה זרוק כמעט 8 שנים.

לפני מספר חודשים לקח אותו חבר הקיבוץ רן שמיר, והביא אותו לארכיון של מפלסים. הארכיונאי של הקיבוץ, אליהו לוין, החליט שמקומו הטבעי של השלט הוא במרכז להנצחת מורשת גוש-קטיף. 

אתמול הגיעו יהודית ורן שמיר למרכז בניצן, עם השלט, ומסרו אותו למנהל המרכז מוכי בטר ואחראי התוכן הרב קובי בורנשטיין. הם סיפרו כי המיקום של השלט היה מוזר: ראו אותו רק אלו שיצאו מקיבוץ מפלסים. "זה היה שלט פרטי שלנו, שנדע איך להגיע לגוש-קטיף" אומרת יהודית שמיר.

שיני הזמן נגסו בשלט, שחלקו נמחק. במרכז גוש קטיף אומרים כי ישפצו אותו לקראת הצבתו בתצוגה. בספר המבקרים של המרכז כתבו יהודית ורן שמיר: "זכרונות קצת עצובים של נוסטלגיה על האוטובוס מס' 36 לאשקלון מהגוש, שעבר לידינו". יהודית שמיר אמרה לערוץ 7 כי בעוד בעלה תומך עד היום בהתנתקות, היא סבורה שאסור היה לפנות את כל גוש-קטיף, "והילדים שלנו כבר הרבה יותר ימניים".

מנכ"ל המרכז מוכי בטר אמר לערוץ 7 כי "אנחנו מודים לאנשים שמביאים לארכיון שלנו את כל המוצגים החיוניים לשימור המורשת של גוש-קטיף. כמרכז ממלכתי, הפועל מכוח חוק הכנסת וכפוף למשרד ראש הממשלה, חשוב לנו שכל פרט וכל מוצג הקשור בהיסטוריה הארוכה של גוש-קטיף יישמר. אני פונה לכל אדם שיש בידו מוצג כלשהו – צילום, מסמך, שלט, הודעה ועוד – הקשורים להיסטוריה של ההתיישבות בחבל עזה, שיביאו אותם למקום הטבעי השומר עליהם, אצלנו במרכז".