ישיבות ההסדר: שטרן מציג נתונים שקריים

הרב זאב קרוב, דובר איגוד ישיבות ההסדר, מגיב לטענותיו של ח"כ שטרן נגד הישיבות: 'הוא יודע את הנתונים ומציג נתונים שקריים'.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ז' בכסלו תשע"ד

ישיבות ההסדר: שטרן מציג נתונים שקריים-ערוץ 7
הרב זאב קרוב
חזקי עזרא

בראיון ליומן ערוץ 7 מבקר בחריפות הרב זאב קרוב, דובר איגוד ישיבות ההסדר, את דבריו בערוץ 7 של חבר הכנסת אלעזר שטרן נגד ישיבות ההסדר.

לדברי הרב קרוב נראה כי "יש לו משהו מאוד אישי שמציק לו בישיבות ההסדר" שכן מתקפה זו אינה מתחילה היום אלא עולה ונשמעת מזה ארבע או חמש שנים. לדבריו הטענות שאותן מעלה שטרן חלקן בלתי נכונות וחלקן בלתי רלוונטיות.

באשר לטענותיו של שטרן ולפיהן תלמידי ההסדר זוכים לחופשות בשעה בה חבריהם ממשיכים לשרת מזכיר הרב קרוב כי "גם בצבא יש חופשות", ולטענתו אמירותיו של שטרן דמגוגיות וכאלה המבקשות לפרוט על נימי רגש.

"מי שנמצא בעולם הישיבות יודע שהתפתחות בעולם התורה דורשת מאמצים. אפשר לדון בחופשות אולי רק שבוע אחרי פסח, ויש ישיבות שאכן מקצרות את החופשות, אבל אני לא רואה בכך את הבעיה אם התלמידים מנצלים את שאר התקופה", אומר הרב קרוב המזכיר את דבריו של האדמו"ר מקוצק ששמע על תלמיד שלומד כל היום וכל הלילה ושאל 'אם הוא לומד כל הזמן מתי יש לו זמן לדעת משהו?'.

עוד מוסיף הרב קרוב ומזכיר כי "הרוב המוחלט הולכים לקרבי בגלל שהם בהסדר". באשר לטענותיו של חבר הכנסת שטרן לפיהן תלמידים רבים מנצלים את תקופת הלימודים לעבודה ולימודים אומר הרב קרוב כי מדובר בתופעה שולית שרבני ההסדר יוצאים נגדה ולא אחת שולחים חזרה אל הצבא את מי שנוהג כך. "יש בחורים שמנצלים את ההסדר כמו שיש כאלה שמנצלים את הצבא כדי לעשות עסקים וכדי ללמוד".

לטעמו של הרב קרוב לא זו הדרך לבחון מפעל עצום שכזה. "אי אפשר לרדת לכל פרט", הוא אומר וקובע כי רבני ישיבות ההסדר קוראים ללא הרף לתלמידיהם שלא לצאת לעבודה או ללימודים ואכן מדובר בתופעה שולית שבשולית כאשר לא פעם דורשים רבני הישיבות מתלמידים שאינם נענים לקריאה לעזוב את מסגרת ההסדר ולצאת לשירות מלא. "לימדתי 18 שנה בישיבת הסדר שבה מרגלי בפומיה של ראש הישיבה שכל ההצדקה של הישיבה כאן היא בגלל שאנחנו לומדים תורה ולא שום דבר אחר. אני זוכר דיבורים והרחקה של תלמידים שלא נהגו כך. אסור להפוך תופעה שולית. רוב בחורטי הישיבות לומדים וחלקם גם ממשיכים ללמוד תורה אחרי חמש השנים".

הרב קרוב מתבקש להתייחס גם לקביעתו של שטרן ולפיה "בוא לא נעשה שקר עם עצמנו – אין בציונות הדתית 1400 איש בשנה, או 900 אחרי שירות של 16 חודשים, שראויים למעמד של סוג של תורתו אומנותו". הרב קרוב קובע כי שטרן "משתמש במספרים באופן שקרי והוא יודע את זה. נכון ש-1400 נרשמית בתחילת שנה להסדר אבל חלקם אחרי חצי שנה או שנה מוצאים שזה לא מתאים להם ומתגייסים לשירות מלא. הוא (שטרן ש.כ.) יודע שלא מדובר ב-1400 והוא יודע שלפני שמגיעים להסדר לא כל אחד יודע אם זה מתאים לו או לא. לא 1400 בסופו של דבר נהנים מהשירות הצבאי המקוצר. המספרים ידועים לפניו והוא מתעקש להגיד את המספרים באופן שקרי ומעוות. מדובר ב-800 או 850 תלמידים. כל השאר לא אבל זה נוח לו להגיד את זה".

"צריך מפענח כדי להבין אותו. הרי הוא אומר שצריך להגביל את מספר התלמידים ל-700 והיום יש 850. אז הויכוח הוא על 150? על זה כל המרץ והלהט? אני מתקשה להבין מאיפה זה מגיע.", אומר הרב קרוב וכשהוא נשאל את השאלה שנשאל שטרן עצמו – כיצד קורה שבחורה חילונית כאיילת שקד הופכת המגוננת של ישיבות ההסדר ואילו הוא חובש הכיפה הופך לאויבו של המפעל הזה – משיב הרב קרוב ואומר: "כנראה שהכיפה שעל הראש לא אומרת הרבה...".