חורף נעים
חורף נעיםפנימה יח"צ

הפיג'מה, אותו פריט לבוש לילי שגברים נהגו לעטות על עצמם בעבר הלא רחוק, היא למעשה פריט בסיסי במלתחת הילדות של כולנו. כשאנו עוצמות את העיניים, אנו נזכרות איך יצאנו מסורקות אחרי מקלחת, נעטפנו בבדי פלנל (בד מגורד בצדו האחד או בשני צדדיו) בצבעים בהירים, והוכנסנו למיטה, למצעים הרכים והנעימים. 

הפיג'מה היא המצאה די חדשה. גברים נהגו לישון בוורסיה ארוכה יותר של חולצות היום שלהם עד שנות השבעים של המאה התשע עשרה, אז שבו כמה בריטים ממסעות קולוניאליסטיים בהודו והביאו עמם את הפיג'מה. מקור השם הוא כנראה פרסי, ומצביע על בגד לחלק התחתון של הגוף: פיי-ג'אמה - "בגד-רגל". הפיג'מה שינתה ללא היכר את האופן שבו אנשים הלכו לישון בלילה וקמו בבוקר. באמריקה זכתה הפיג'מה לפופולריות רק בשנות העשרים של המאה הקודמת, כשעוצבה כחליפה נינוחה: מכנסיים עם גומי או כפתור רכיסה, וחולצות בלי צווארון או בעלות צווארון שיכול להישאר גם לא מכופתר. בחורף יוצרו פיג'מות מפלנל, ומהר מאוד נולדה גם פיג'מת הפסים. 
השפה העברית אמנם מתרגמת באופן רשמי את המילה פיג'מה ל"חליפת שינה" ובכך משדרגת את מעמדה, אבל התרבות המקומית השאירה לנו בעיקר נעלי בית חומות של דפנה ("נעלי קיפי") ובדיחות על עיראקים בפיג'מות. 
כיום רוב המבוגרים לא משקיעים בפיג'מות, ולובשים לזמן השינה גופיה וטרנינג. לרוב יהיו אלה בגדים מהוהים, מרוטים או מוכתמים. אולם ייתכן שהגיע הזמן לזרוק את הטרנינג הישן ואת חולצת הטי המהוהה ולחלום על עתיד נעים יותר, מסאטן. זה שאנחנו נמצאות בבית לא אומר שאנחנו צריכות להיראות כמו הסחבה שאמורה לשטוף אותו. 

הימים מתקררים, ובעיקר הלילות, ואת הגופיות מחליפים בהדרגה פריטים מחממים ומכסים יותר. בעונה הזאת חליפות הפיג'מה ובגדי השינה נהנים מפריחה מחודשת, והשפע גדול מאי פעם. לא עוד חליפות הטרנינג מוועד העובדים והסווצ'רים מהמילואים, אלא בגדים ייעודיים הדורים ונעימים יותר תופסים את מקומם.

התלבשי לכבוד הפוך

לנו הנשים יש איזה קטע עם בגדים שלובשים רק בבית. מהי אישיות הפיג'מה שלך? כותונת לילה או סווטשירט מרופט? מתוקתק או מתפורר? מיד כשאת נכנסת מהעבודה או רק אחרי המקלחת? זה עניין מאוד אינדיבידואלי המשתנה מאישה לאישה. לרובנו יש "בגדי בית", אבל לא כל אחת מאיתנו נוהגת בהם אותו הדין. יש את אלה שלא יכולות לשאת רגע אחד נוסף של שהות בבגדי ה"בחוץ", והן משילות אותם מיד עם היכנסן לבית וזוחלות לתוך הטרנינג ונעלי הבית. אחרות, לעומתן, מקדשות את בגד הבית כמוצא הנקי שלהן מהיום המלוכלך, והן ייגעו בו רק אחרי מקלחת מצחצחת.

אנו נוטות לחשוב כי לבישת כותנות לילה מעוצבות, רומנטיות ונשיות שייכת רק לכוכבות קולנוע וטלוויזיה ונשים אלגנטיות ועשירות שחשוב להן לשמור על תדמיתן הנשית והמטפחת גם בבית ומתחת לשמיכה. חלקנו סוברות שלהוציא כסף על בגדים שבין כה אף אחד לא רואה, זה מטופש, במיוחד כשאפשר לתעל את הכסף הזה לרכישת בגדים שאנשים כן רואים. לעומת זאת יש המשקיעות גם בפיג'מה ובבגדי הבית ורואות  חשיבות גם באסטתיקה שלפריטי לבוש אלו בנחות וברכות ובמראה המכובד שיש להם להציע.

"בייבידול" היא כתונת לילה קצרה ורפויה המשמשת כבגד שינה עבור נשים. אורכה קצר והיא מגיעה עד הירכיים. לעיתים בעלת שרוולים קצרים ונפוחים או נטולת שרוולים.(קיימת גרסה המורכבת מ-2 חלקים, חלק עליון קצר ומתחתיו מכנסים באורכים שונים). לרב עשויות הכותנות מבדים סינטטיים נוחים לשינה כמו: סאטן וכותנה משולבים עם אחוז מסוים של לייקרה ופוליאסטר, כמובן, שניתן למצוא גם כותנות מעוצבים המשלבים גם אפליקציות ותחרה כיד דמיון המעצב. זהו פריט הלבשה תחתונה מתוחכם בגלל יכולתו להתאים לכל אישה. ישנן נשים אשר חושבות שבשל מבנה גופן הן אינן יכולות ללבוש הלבשה תחתנה שתחמיא לנשיותן ולאלו ישנה תשובה בדמות כתונת הבייבידול, המיועדת לכל אישה ומחמיאה לכל מבנה גוף בשל הגזרה וסוגי הבדים.

לעומתן יש נשים שחושבות שסאטן הוא בד חלק וקר שסתם זוכה להערכת יתר. אלה מעדיפות להתכרבל במכנסי פוטר וחולצת טריקו מול הטלוויזיה או התנור החם, ולגלוש באותה התלבושת ישר למיטה.
יש שלובשות כותונת שנראית כמו חולצת כותונת – ארוכה, רפויה וגדולה, בעלת שרוולים וצווארון, ויש שלובשות כותונת לילה יפה ובעלת גזרה נאה ממיטב חברות אופנת הלבשת בגד השינה. לרוב עשויה הכותונת מאריג פלנל כותנה או מתערובת כותנה ופוליאמיד. כותנות לילה נפוצות עשויות בדי שרמז – סריג ויסקוזה, אצטט, פוליאסטר ופוליאמיד. 

ולצד ההלכתי - האם מותר ללבוש מכנסיים כפיג'מה לשינה? מובן שיש דעות לאיסור מהטעם של "לא תלבש אישה שמלת גבר", ויש דעות להתיר, שהואיל ואין הדרך ללבוש אותם בחוץ אין להם חשיבות של בגד. באתר yeshiva מתיר הרב אליעזר מלמד מכנסי פיג'מה, כי הם 'סוג אחר' של מכנסיים ואינם בגד שלובשים במשך היום. 
חורף חמים ונעים וחלומות מתוקים.

לדפדוף בגליון פנימה לדוגמא לחצו כאן