"אסור לאפשר לפשע לחדור למועצות הערים"

ח"כ מירי רגב, יו"ר וועדת הפנים והגנת הסביבה: "אסור לאפשר זיופים בבחירות לרשויות המקומיות".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ח' בכסלו תשע"ד

"אסור לאפשר לפשע לחדור למועצות הערים"-ערוץ 7
בית שמש
צילום: פלאש 90

ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ מירי רגב, דנה היום (שני) בחשדות להטיית הבחירות בעיר בית שמש.

בדיון נכחו ראש העיר הנבחר, שהיה גם מועמד הציבור החרדי, משה אבוטבול והמועמד שהתמודד נגדו, אלי כהן.

החשד להטיית הבחירות בעיר בית שמש מהווה מקרה מבחן חשוב למקרים אחרים של חשדות להטיית הבחירות. בדיון עלו חשדות להטיית הבחירות והיו גם דיווחים על 200 תעודות זהות שנמצאו מזויפות ביום הבחירות.

בפתח הדיון, אמרה יו"ר הוועדה ח"כ מירי רגב, כי עוד לפני הבחירות התקיים דיון בוועדה באשר לחשד מוקדם להטיית הבחירות בבית שמש, אך לא נמצאה סיבה מוצדקת לחשוד בכך. עם זאת, הדגישה כי עוד באותו דיון ביקשה מהמשטרה ומהמפקח על הבחירות להיות ערניים למקרים בהם עולה חשד להטיית הבחירות לרשויות המקומיות. היא הדגישה כי אם יתברר שהבחירות התבצעו כדין הרי שיש לקבל את תוצאות הבחירות. 

ח"כ דב ליפמן הדגיש כי תלונותיהם של המתנגדים לתוצאת הבחירות אינם על רקע אנטי-חרדי ואם לא היה חשד למרמה היה ניתן לקבל את תוצאות הבחירות. אולם מעשים בלתי-חוקיים עוד במהלך קמפיין הבחירות מעלים את החשד לניסיון להטיית הבחירות. "חייבים לדעת שהבחירות היו חוקיות" – אמר ח"כ ליפמן.

אלי כהן, המתמודד שהפסיד, אמר כי "מה שקרה בבית שמש משקף את מה שהיה לפני כן – היו זיופים, אולי קטנים, אך דין פרוטה כדין מאה. לא אני עומד לפניכם אלא החברה הישראלית. יש 850 פתקים פסולים, יש מתים שהצביעו". כהן סיפר כי הוא פנה ליועץ המשפטי לממשלה ובכוונתו לפנות גם אל בית המשפט על מנת לערער על תוצאת הבחירות. הוא ביקש מיו"ר וועדת הפנים לסייע בפנייה למיצוי החקירה.

ח"כ ישראל אייכלר מחה על קיום הדיון ואמר כי "הכנסת הפכה להצגה של מרכז הליכוד". 

ח"כ משה גפני טען כי מתקיים קמפיין אנטי-חרדי. עוד אמר כי "המבחן הוא מבחן הדמוקרטיה. לראשונה עומדת לדיון השאלה האם ראש עיר חרדי שנבחר כדין יוכל אכן לכהן כראש עיר?"

משה אבוטבול, ראש העיר הנבחר של בית שמש, אמר כי לדעתו, תושבי העיר הביעו בו את אמונם בשנית. עם זאת אמר כי הוא מצר על אי-סדרים שנפלו בבחירות והוסיף כי כעת הוא מצפה שכל הכוחות הפוליטיים בעיר יתאחדו לקואליציה חזקה לטובת העיר.

ח"כ רינה פרנקל אמרה כי "החברה הישראלית חייבת לדאוג לדמוקרטיה בבחירות המוניציפליות". היא קראה להחמיר את הענישה במקרים של ניסיונות להטיית הבחירות. ח"כ יעקב מרגי הצטרף לקריאה להחמרת הענישה.

תנ"צ אורי מכלוף, ראש חטיבת החקירות, אמר כי מדובר בחקירה רגישה וכי אינו יכול לחשוף תוצאות ביניים בשל החשש לפגיעה בחקירה. הוא הסכים לספר לוועדה כי מדובר בעשרות תלונות.

בסיכום הדיון אמרה ח"כ מירי רגב, יו"ר הוועדה, כי "אסור לאפשר לגורמי פשע לחדור למועצות הערים ויש למנוע זיופים והטיות בבחירות לרשויות המקומיות". היא ביקשה כי משרד המשפטים ומשטרת ישראל יזרזו את החקירה. עוד ביקשה כי בתום החקירה תימסר לוועדה תשובה ברורה על השאלה האם הזיופים היטו את תוצאת הבחירות בבית שמש. היא הציעה לאלי כהן לפנות לבית המשפט ולערער על תוצאות הבחירות. כמו כן ביקשה לקבל דיווח משר הפנים במידה ויוחלט לפתוח בחקירה רחבה יותר.