רותם למקלב: חוק המל"כרים יפוצל

ח"כ מקלב: "לא זו בלבד שהמדינה אינה מסייעת לגופים שנותנים שירותים במקום שהיא כבר לא נותנת, אין כל מקום להקשות עליהם".

חיים לב - ערוץ 7 , ט"ז בכסלו תשע"ד

רותם למקלב: חוק המל"כרים יפוצל-ערוץ 7
מעוותים את המציאות. מקלב
פלאש 90

הצעת החוק הממשלתית להגברת הפיקוח והאכיפה בקרנות לתועלת הציבור ובעמותות וחברות שלא למטרת רווח תפוצל.

על כך הודיע היום יו"ר ועדת החוקה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), לח"כ אורי מקלב במהלך דיון שהתקיים בוועדה לקראת הכנת החוק לקריאה שנייה ושלישית.

הצעת החוק שנדונה בוועדת החוקה קובעת שורה של החמרות בפיקוח משרד המשפטים ורשם העמותות על קרנות לתועלת הציבור ועמותות וגופים שלא למטרות רווח (מלכ"ר), וכוללת בין היתר הטלת סנקציות כלכליות אישיות על נושאי תפקידים והרחבת החובה בהפעלתה של ביקורת פנימית בגופים המדוברים.

"מדובר בחוק דרקוני מידי שיגרום לעודף רגולציה על העמותות והגופים הללו ועלול להביא בסופו של דבר להתמוטטות חלק מהן", הסביר ח"כ מקלב בוועדה.

לדבריו, "הצעת החוק כפי שהיא כרגע תפגע משמעותית בעובדי העמותות או במתנדבים ללא שכר או במשתכרים בשכר חלקי שנותנים הרבה מעצמם למען הציבור. לעיתים אותם אנשים וגופים נמצאים במקום שבו המדינה כבר אינה מספקת שירותים למרות שחובתה של המדינה לספק שירותים חיוניים אלו, בעיקר אנו רואים זאת  בתחום הרווחה, ולא זו בלבד שהמדינה אינה מסייעת, היא מעוניינת להקשות עליהם בפיקוח, בעיצומים כספיים ובקנסות, עד אשר היא מעמידה את פעילות 'המגזר השלישי' בספק – וחובה עלינו לשתף את נציגי העמותות בדיונים".

כיוון שמדובר בהצעת חוק מורכבת שהשלכותיה רבות, דרש ח"כ מקלב לפצל את החוק. בתיאום עם יו"ר הוועדה, ח"כ דוד רותם, ועל פיו החלק העוסק בקרנות למען הציבור אכן יוגש לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. עם זאת, החלק הנוגע לעמותות וחברות ללא מטרות רווח יפוצל מהצעת החוק המקורית להמשך דיון בוועדת החוקה שתדון כעת במשמעותיות הרבות של ההצעה.