גנדי זאבי
גנדי זאבי צילום: אליהו שירי, מוא"ז בקעת הירדן

מרוץ הלפיד לזכרו של השר רחבעם זאבי (גנדי) הי"ד התקיים היום (חמישי) בבקעת הירדן, במלאת 12 שנים להירצחו.

המרוץ מתקיים בכל שנה ביוזמת המועצה הציבורית להנצחת זכרו של זאבי במשרד ראש הממשלה ומועצה אזורית בקעת הירדן. השנה השתתפו במרוץ 5000 תלמידי של"ח וידיעת הארץ, בני נוער, חיילים ומבוגרים מכל הארץ.

המשתתפים טיילו במספר מסלולים בכל רחבי הבקעה ולקחו חלק בשני מרוצים בנופיה הקסומים של בקעת הירדן. לאחר המרוץ נפגשו כל המשתתפים באנדרטת הבקעה לארוחת צהרים ולעצרת הזיכרון הממלכתית לרחבעם זאבי, בהשתתפות בני משפחת זאבי, חברים לנשק, מפקדי צה"ל וראשי ההתיישבות. הזמרת רוחמה רז ולהקת פיקוד מרכז שרו משירי ארץ ישראל הישנה.

יעל זאבי, אלמנתו של גנדי, סיפרה שבעלה קיבל את הפיקוד על יהודה שומרון ובקעת הירדן והחל לטייל ולפתח את האזור. "גנדי אהב את הטיולים בארץ ישראל ובעיקר בבקעת הירדן. הוא תמיד הלך ביד אחת עם נשק וביד השנייה עם התנ"ך. תושבי בקעת הירדן החלוצים המשיכו בפיתוח המקום והביאו עוד מתיישבים למקום".

פלמח זאבי, בנו של גנדי, הוסיף לספר על אביו שגידל דור של חלוצים ונאמנים לארץ ישראל. "אבא כאלוף הפיקוד עצר את חדירות המחבלים מירדן ופעל ליישב את הבקעה הוא האמין שבקעת הירדן לא יכולה שלא להיכלל בתוך יישובי ישראל והקים אותם בשיטת חומה ומגדל. אנחנו גדלנו על המורשת של הפרחת השממה בעיקר כאן בבקעת הירדן.

"אבא כשהיה אלוף פיקוד סייע להקמת הישובים בבקעה, עד היום יש תמונות שלו פורס גדר סביב היישוב גיתית. הוא דאג להביא חיילים לטכסים והשבעות בסרטבה תוך שהוא מלמד אותם על ההיסטוריה של המקום. לפני 2000 שנה הסרטבה הייתה נקודת סימון אש בראשי חודשים לכל הגולה, ואבא דאג להביא לכאן חיילים מיחידות מובחרות בכל ראש חודש להדליק משואה במקום ולשמר מסורת עתיקה זו" .

יהודה דובדבני, הקמב"ץ של פיקוד מרכז בתקופת גנדי סיפר לנוכחים כי "שכבתי כאן על הסלעים יחד עם גנדי וראינו את חבל הארץ הזה הולך ונבנה. זוהי מורשתו. בימים אלו עולים שוב הדיבורים על עתידה של בקעת הירדן. זו טעות חמורה להפקיר את הגבול המזרחי של מדינת ישראל בבקעת הירדן, למדינות הטרור שנמצאות ממזרח לנו".

דוד אלחיאני, ראש המועצה האזורית בקעת הירדן אמר כי "גנדי אהב את בקעת הירדן, הכיר כל שביל, יישוב ואיש, תמך בהתיישבות בבקעה בכל עת, שעה שאחרים התעלמו. הוא שילוב של מתיישב ומגן כפי שהיה קיים בתחילת ההגשמה של המפעל הציוני, ברית השיבולים והחרב של הפלמ"ח.

"אנחנו מתיישבי הבקעה יכולים לומר לך איש יקר, הבקעה פורחת, בנינו חוזרים, החקלאות בשיאה, צחוקם של ילדים מהדהד. אנחנו כאן מפני שכאן זו ארץ ישראל, מתיישבי הבקעה מתמצתים את עיקר ההוויה של ההתיישבות בבקעת הירדן כפי שרצה גנדי. אנחנו מתחייבים להמשיך ולהגשים בנחישות והתמדה את העשייה, הקליטה, הפיתוח והשגשוג. לשונאינו נאמר 'לא תנצחו!', נמשיך להיאבק ולשלוח שורשים וליישב את הארץ. אנחנו כאן ונעשה הכול כדי להישאר לנצח".

Fwd: הודעה לתקשורת: מרוץ הלפיד בבקעת הירדן לז
Fwd: הודעה לתקשורת: מרוץ הלפיד בבקעת הירדן לז
Fwd: הודעה לתקשורת: מרוץ הלפיד בבקעת הירדן לז
Fwd: הודעה לתקשורת: מרוץ הלפיד בבקעת הירדן לז
Fwd: הודעה לתקשורת: מרוץ הלפיד בבקעת הירדן לז
צילום: אליהו שירי, מוא"ז בקעת הירדן