דני דנון
דני דנוןיוני קמפינסקי

סגן שר הביטחון, חבר הכנסת דני דנון, מתייחס ביומן ערוץ 7 להסכם שנחתם בין המעצמות לבין איראן וקובע כי מדבור בהסכם רע היוצר מציאות אפורה לעומת זאת שהייתה בעבר, מציאות של טוב מול רע, שחור מול לבן.

סגן השר מסביר כי בעוד בעבר הייתה ההתקדמות הכלכלית של איראן תלויה בהפסקת מרוץ הגרעין האיראני הרי שכעת מעניק ההסכם לאיראן יכולת של התקדמות גרעינית לצד שיקום כלכלי. כך ישובו משקיעים כלכליים לפעול מול איראן ובמקביל תוכל זו להתקדם לקראת מצב בו בכל רגע נתון תוכל להכריע שהיא מעוניינת להמשיך במירוץ הגרעין.

"אנחנו לא חתומים על ההסכם וכל האופציות נמצאות על השולחן", אומר דנון.

עוד מוסיף דנון ומבהיר כי הנתונים הטכניים של מספר צנטריפוגות ואחוזי העשרת אורניום אינם חשובים באמת, אלא העובדה שמבחינת המערב יש הישג וניתן לסמן 'וי' שיביא להקלה על הלחץ וכעת כוחות רבים ירשו לעצמם לפעול יחד עם איראן "הלחץ יהיה הרבה פחות משמעותי מעכשיו".

באשר לתגובה הישראלית אומר דנון כי ישראל תעקוב אחר המציאות ובמידה ותראה שאיראן ממשיכה במירוץ הגרעיני "לא נשב בשקט ולא נאפשר להם לעשות זאת. עבור המערב אם איראן משקרת זה לא נעים, עבורנו זה איום קיומי, זה דבר שקשור לעתיד שלנו ואנחנו לא יכולים להמר בעניין הזה".

באשר למדינות נוספות במזרח התיכון החשות בסכנה מהגרעין האיראני, מדינות כדוגמת סעודיה, ירדן ומדינות המפרץ, מדגיש דנון כי אמנם קיים חשש משותף למדינות הללו אך לכולם ברור שכתובת הטילים באיראן היא ישראל ולא מדינות המפרץ. "אנחנו לא באותה סירה", הוא אומר ובהקשר זה הוא מזכיר את תמונותיהם של הטילים עליהם נכתב חיפה ותל אביב ולא עמאן, קהיר או ריאד. "יש חשש משותף אבל היעד העיקרי של השנאה האיראנית הוא בראש ובראשונה מדינת ישראל".

"עלינו לומר שמדינת ישראל תעשה את המוטל עליה לביטחון תושביה וזה כולל הכול. את כל האופציות וכל האלטרנטיבות. אנחנו לא בתקופת ערב מלחמת העולם השנייה שגם אז המערב עשה טעויות קשות ביותר והעם היהודי לא יכול היה להגן על עצמו. היום המציאות שונה לשמחתנו. יש לנו יכולות להגן על עצמנו".