סוריה: המורדים רוצים מדינה אסלאמית

הוקמה חזית אסלאמית חדשה הכוללת את מרבית ארגוני המורדים הלוחמים, ואשר יעדה המוצהר הוא להקים מדינה אסלאמית לאחר הפלת אסד

דלית הלוי - ערוץ 7 , כ"ב בכסלו תשע"ד

התארגנות אסלאמית חדשה בסוריה. מנהיגים של ארגונים בולטים באופוזיציה האסלאמית הכריזו על הקמתו של "החזית האסלאמית" (אל-ג'בהה אל-איסלאמיה) "גוף מדיני, צבאי וחברתי עצמאי".

בהודעת הייסוד של הגוף החדש ששודרה ביום שישי (22 בנובמבר) נאמר, כי הגוף החדש "חותר למוטט לחלוטין את משטר אסד בסוריה" ו"להקים מדינה אסלאמית ההולכת בדרך הישר", אשר הריבונות בה תושתת על האסלאם כמקור לשלטון ולהתנהגות הפרט.

הארגונים החברים ב"חזית האסלאמית" הם: צבא האסלאם (המאגד למעלה מ-50 ארגוני מורדים אסלאמיים לוחמים), תנועת אחראר אל-שאם האסלאמית, חטיבות סקור אל-שאם, ליווא אל-תווחיד, ליווא אל-חק, גדודי אנסאר אל-שאם והחזית האסלאמית הכורדית.

עוד צוין, כי ארגונים אסלאמיים נוספים צפויים להצטרף למסגרת החדשה. יש לציין, כי ג'בהת אל-נוסרה ו"דאעש" (ארגון המדינה האסלאמית בעיראק ובסוריה) נשארו מחוץ למסגרת החדשה, אך ארגונים ששיתפו פעולה איתם, כמו למשל אחראר אל-שאם, בחרו להצטרף לשורותיה.

לאור התפתחות זו קיימים כיום ארבעה מוקדי כוח עיקריים בקרב המורדים: "החזית האסלאמית", הארגונים המזוהים עם אל-קאעידה, גוף ההגנה על האזרחים (מליציה המזוהה באופן בלתי רשמי עם האחים המוסלמים) וצבא סוריה החופשי. מרביתם המכריעה של הארגונים הלוחמים בסוריה תומכים בהקמתה של מדינה אסלאמית לאחר הפלתו של אסד.