'לקבוע במערכת החינוך את יום כ"ט בנובמבר'

עם הפטיש שבו נוהלה הישיבה ההיא בה הוכרז על הסכמת האומות להקמת מדינה יהודית יתקיים היום כנס לציון 66 שנים למאורע.

שמעון כהן , כ"ג בכסלו תשע"ד | עודכן: 00:30

הפטיש ההיסטורי
הפטיש ההיסטורי
צילום: איציק הררי, הכנסת

במרכז מורשת בגין שבירושלים יתקיים היום (שלישי) טקס מיוחד לציון 66 שנה להכרזת האו"ם ביום כ"ט בנובמבר על הסכמת האומות להקמת מדינה יהודית בארץ ישראל.

בין הנוכחים באירוע יהיו סגן שר החוץ חבר הכנסת זאב אלקין, ראש המחלקה לפעילות בישראל ולמאבק באנטישמיות בהסתדרות הציונית העולמית, יעקב חגואל, יו"ר המועצה הציונית בישראל, יגאל ביבי ומנהל המועצה הציונית בישראל יגאל ברנד.

באירוע יוצג הפטיש המקורי בו נוהלה ישיבת עצרת האו"מ ההיא ותעודות הוקרה מטעמו של העם היהודי יינתנו למדינות שהצביעו בעד הקמת מדינת הלאום של העם היהודי. בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס יעקב חגואל לאירוע ומציין כי על אף חשיבותו של היום הוא איננו מצויין ומודגש על לוח השנה הישראלי.

"אחרי אלפיים שנה האומות נתנו לנו את האופציה לבנות מדינה יהודית בארץ ישראל", מדגיש חגואל את חשיבותו של הרגע ומספר כי ההסתדרות הציונית מצויה בשלבי היערכות לחקיקת 'יום כ"ט בנובמבר' שיצוין במערכת החינוך "כפי שיש יום רבין ויש יום ירושלים יהיה גם יום כ"ט בנובמבר", הוא מסביר.

על המדינות שתמכו ונציגיהם יקבלו היום את תעודות ההוקרה אומר חגואל כי מדינות אלה נותרו ידידותיות למדינת ישראל ואליהן נוספו מדינות אחרות כדוגמת הודו שכבר אינה עויינת את ישראל.

על הפטיש המיוחד שיוצג באירוע מספר חגואל כי מאחוריו מסתתר סיפורו של השגריר הברזילאי שניהל את אותה ישיבה והבין את גודל חשיבותו של האירוע ולקח איתו את הפטיש. לימים, בשנות השישים, הפך לשר בממשלת ברזיל וכאשר בא לבקר את קהילת היהודים שעלו מברזיל לקיבוץ ברור חיל העניק להם את  הפטיש. מאז נשמר הפטיש בקיבוץ שהשאיל אותו לטובת הכנס היום.

עוד מספר חגואל כי רגע מרגש צפוי במהלך האירוע כאשר שגריר הפיליפינים יעלה לשאת דברים לבקשתו, ובדברים אלה יודה לממשלת ישראל על משלחת צה"ל הפועלת כעת בפיליפינים ומעניקה סיוע רפואי לנפגעי הסופה שם.