"ימים קריטיים ליחסים עם אירופה"

אירוע חגיגי במרכז מורשת בגין ציין מלאת 66 שנה לתוכנית החלוקה. שגריר הפיליפינים, אחת המדינות שתמכו בהחלטה, הודה לישראל על הסיוע.

חזקי ברוך , כ"ג בכסלו תשע"ד

מדינה שלמה אומרת תודה: אירוע חגיגי לציון 66 שנה להחלטת האו"ם בכ"ט בנובמבר נערך היום (ג') במרכז מורשת בגין בירושלים.

בהחלטה נקבעו סיום המנדט הבריטי והקמת שתי מדינות עצמאיות בארץ ישראל- מדינה ערבית ומדינה יהודית.

האירוע נערך ביוזמת ההסתדרות הציונית העולמית והמועצה הציונית בישראל, והתקיים במעמד סגן שר החוץ, ח"כ זאב אלקין, שפתח את היום המרגש בהשמעת נקישות הפטיש המקורי אותו אחז הדיפלומט הברזילאי אוסוואלדו אראניה, שהכריז בהצבעה המקורית באו"ם על תוצאותיה.

במהלך הטקס העניק ח"כ אלקין תעודות הוקרה לשגרירי המדינות הפיליפינים ודרום אפריקה אשר הגיעו כנציגי המדינות שהצביעו באו"ם בשנת 1947 ולקחו חלק בהחלטה להקמת מדינה יהודית בארץ ישראל.

במהלך האירוע עלה לבמה השגריר הפיליפיני, חנרוסו חלונגה, התייחס לאסון הקשה שפקד את אזורו לאחרונה ואמר בהתרגשות "אנו מודים לממשלת ישראל ולתושביה על הסיוע שהיא מושיטה לעם הפיליפיני בימים קשים אלו שאנו עוברים".

ח"כ אלקין אמר באירוע, כי "מדינת ישראל ניצבת בימים קריטים הקובעים את המשך יחסיה עם האיחוד האירופי. בכדי להבטיח את המשך קיומנו במדינה יהודית עלינו לאמץ שלושה עקרונות חשובים: הגנה וחיזוק הביטחון, חיזוק הציונות המעשית וההתיישבותית בארץ ישראל וחיזוק הציונות המדינית בעת קבלת החלטות חשובות".

ראש המחלקה לפעילות בישראל ולמאבק באנטישמיות בהסתדרות הציונית העולמית, יעקב חגואל, אמר כי "כ"ט בנובמבר מהווה את תחילת הגשמתו של החזון הציוני, לראשונה מזה 2000 שנה. מהעבדות במצרים, דרך כיבוש הארץ, מהרצון להשמיד את היהודים בפרס ועד לאינקוויזיציה בספרד, מהפוגרומים ברוסיה ועד לשואה המחרידה. זהו התאריך הראשון בהיסטוריה בו מכירים אומות העולם בזכותו של העם היהודי לעצמאות דתית ומדינית במולדתו ההיסטורית – ישראל".

לדבריו, "כ"ט בנובמבר הינו תאריך ההכרה במדינת היהודים, אבן הדרך הכמעט סופי בהקמתה של מדינת ישראל. חשוב לנו להכיר תודה למדינות אשר תמכו בהקמת המדינה ויותר חשוב – לחנך את הדורות הבאים לציונות, ליהדות ולאהבת הארץ".

לדברי מנהל המועצה הציונית בישראל, יגאל ברנד, "בשנים האחרונות אנו שומעים מחוץ לבית קולות רבים הקוראים להשמידנו ולכלותנו. יום כ"ט בנובמבר מהווה עבורנו אחיזה שלמה להשרשת מדינה יהודית בארץ ישראל, אל לנו להקשיב לקולות אלו. עלינו להמשיך ללכת על אבני המולדת של העם היהודי ולהמשיך את אחיזתנו בארץ הזו".