"רואים בישראל חברת אמת של מקסיקו"

במעמד נשיא ישראל ונשיא מקסיקו, נחתמו שורת הסכמים לשיתופי פעולה כלכליים ומדיניים בין המדינות.

חזקי ברוך , כ"ד בכסלו תשע"ד

הנשיא פרס במקסיקו
הנשיא פרס במקסיקו
מארק ניימן - לע"מ

נשיא המדינה, שמעון פרס, פתח היום (רביעי) את החלק המדיני בביקורו במקסיקו, בטקס קבלת פנים ממלכתי בארמון הנשיאות המקסיקני.

לאחר הטקס, קיים הנשיא פגישת עבודה מדינית עם נשיא מקסיקו אנריקו פנה נייטו, בה דנו בחיזוק הקשרים האסטרטגיים-מדיניים-ביטחוניים בין המדינות, ובראשם יחסי אמריקה הלטינית אל מול הסוגיה האיראנית, קידום תהליך השלום בין ישראל לפלסטינאים, וחיזוק תמיכתה של מקסיקו בישראל.

כן דנו הנשיאים בדרכים להידוק הקשרים הכלכליים בין המדינות. בסיום הפגישה נשאו השניים הצהרות משותפות לתקשורת וחתמו על שורת הסכמי שיתופי פעולה כלכליים-מדיניים, בראשם ובראשם שיתוף פעולה בטכנולוגיות מים, הסכם עידוד קשרי המסחר בין המדינות באמצעות מכוני היצוא, סיוע ליצואנים משתי המדינות בקבלת ביטוח אשראי לעסקאות, שיתוף פעולה תיירותי, ועוד.

נשיא מקסיקו פתח והודה לנשיא פרס על הביקור בראשות משלחת החברות הישראליות ואמר כי "זהו כבוד עצום לקבל אותך ואת משלחת החברות הישראליות במקסיקו. זהו סמל לחיזוק הקשר בין המדינות, חברות ואחווה בין ישראל למקסיקו. בין ישראל למקסיקו תמיד היה דיאלוג חיובי ואנו רואים את שיתוף הפעולה המתהדק מיום ליום. בחתימת ההסכמים היום יפתחו שיתוף פעולה וחיזוק יחסים כלכליים בין המדינות. סיימנו פגישת עבודה מרתקת בה חלקנו את האתגרים המרכזיים עימם מתמודד העולם, והאתגרים מולם עומדות שתי המדינות. היום אנו נחתום על מספר ההסכמים, המרחיבים את שיתוף הפעולה הכלכלי בין המדינות, ואין לי ספק כי אנשי העסקים הישראלים ימצאו שיתוף פעולה הדוק פה במקסיקו על בסיס היחסים הכלכליים. אני אסיר תודה כי אתה, נשיא מדינת ישראל רואה חשיבות בקידום פרויקטים של שיתוף פעולה, מדע וטכנולוגיה. יחד נוכל להצעיד קדימה את מקסיקו ואת ישראל. מקסיקו מדינה של שלום, ידידותית לישראל, אזרחיה החמים של מקסיקו נרגשים מביקורך ומביקור המשלחת הישראלית, ואנו רואים בכם חברים אמיתיים".

פרס הודה לעמיתו המקסיקני על הדברים ואמר: "אני מודה לך על קבלת הפנים הנפלאה ועל השיחה העמוקה והמלמדת שלנו. מקסיקו וישראל חברות ותיקות וכעת אנו שותפים לחזון חדש. קריאתך "mover a mexco" מתאימה גם למזרח-התיכון, אשר יכול להתקדם לגבהים חדשים. בדומה למקסיקו, המעוררת את אמריקה הלטינית, גם ישראל שואפת להיות אומה התורמת למזרח התיכון ולאזור בו היא חיה. לא נולדנו להיות אויבים לא נולדנו לשלוט באחרים- קול השלום הוא המנחה אותנו. מדינת ישראל החלה מחדש את המשא ומתן לשלום עם שכנינו הפלסטיניים, עם רצון עז להצליח ולהשיג שלום. ישנה הסכמה כי הפתרון לקונפליקט צריך להתבסס על  פתרון  שתי המדינות לשני עמים. זהו הפתרון הטוב ביותר הן לישראל והן לפלסטינים. השלום נחוץ ואפשרי. עבור ישראל, השלום הוא לא רק בחירה אסטרטגית, זוהי קריאה מוסרית, הנובעת ממעמקי המורשת שלנו. אנו מעריכים את תמיכתה של מקסיקו במאמצינו לשלום. סיום הקונפליקט רק יישרת את ישראל והפלסטינאים".

הנשיא התייחס לביקורו הנוכחי בליווי משלחת החברות הישראליות ואמר, "הגעתי למקסיקו עם משלחת של 80 ראשי חברות ישראליות  בולטים, חוד-החנית של הטכנולוגיה המודרנית ופורצת הדרך שיש לישראל. הם הרגישו, כמוני, שלחברות ישראליות פוטנציאל עצום להעשרת היחסים עם מדינתך ולמימוש יכולות מחקר ופיתוח. מקסיקו יכולה להפוך למרכז תעשייתי, ראינו זאת על-ידי תעשיית ייצור מכוניות נהדרת. אני מקווה כי נזכה לראות במהרה את הפירות של שיתוף הפעולה בין החברות הישראליות למקסיקניות לטובת שני העמים". בסיום דבריו הזמין הנשיא פרס את עמיתו לביקור חגיגי בישראל: "בשם מדינת ישראל, אני רוצה להזמין אותך במעמד חגיגי זה לבקר בישראל. זה יהיה לי לעונג לקבל אותך כאורח כבוד וחבר אמתי של מדינת ישראל". 

בין ההסכמים אשר נחתמו במעמד הנשיאים:

מים – הסכם בין ממשלת  ישראל לממשלת מקסיקו על שיתוף פעולה וסיוע טכני, חילופי מידע והכשרה מקצועית בתחום המים. ההסכם מדבר על מחקר ניהול והערכה של מקורות מים, יישום שיטות השקייה, פיתוח מקורות מים חדשים, סטנדרטיזציה בתחום המים ועוד.

תרבות, חינוך מדע וספורט – הסכם בין ממשלת ישראל לממשלת מקסיקו המפרט תכנית לשיתוף פעולה בתחום החינוך המדע התרבות הנוער והספורט בין ישראל ומקסיקו לשנים 2013-2016. תכנית שיתוף הפעולה מהווה את המסגרת היישומית והתקציבית להסכם המסגרת בתחומי חינוך ותרבות שנחתם בין המדינות בשנת 1959. שיתוף פעולה בתחומי החינוך (מתואם עם משרד החינוך)- קידום ועידוד שיתוף פעולה בין אוניברסיטאות, חילופי סטודנטים/מלגאים, שיתוף פעולה בתחומי התרבות והספורט (מתואם עם משרדי התרבות והספורט)- חילופי נוער וצעירים, וכן שיתופי פעולה בנושאי מורשת תרבות וארכיאולוגיה.

מים - הסכם בין חברת מקורות לבין חברת המים הלאומית של מקסיקו (CONAGUA) לשיתוף פעולה בפרויקטים משותפים של מים במקסיקו. בעיקר ייעוץ ושיתוף בידע שקיים במקורות בתחום שמירה על מי התהום ומניעת זיהום האקוויפרים.

מכון הייצוא - הסכם שיתוף פעולה על סיוע הדדי בין מכון הייצוא הישראלי לבין PROMEXICO, מכון הייצוא המקסיקני. הסכם לעידוד קשרי המסחר בין המדינות. סיוע לחברות ביצירת קשרים עסקיים, עידוד השקעות, סיוע במתן מידע על אפשרויות בכל מדינה, ארגון סמינרים, תערוכות ועוד.

ביטוח סחר חוץ – הסכם מסגרת כללי לשיתוף פעולה בין חברת 'אשרא' שהיא חברה ישראלית ממשלתית לביטוח סיכוני סחר חוץ לבין מקבילתה המקסיקנית BANCOMEXT. מטרת הסכם זה לסייע ליצואנים משתי המדינות בקבלת ביטוח אשראי לעסקאות במדינה השנייה.

אשרור הסכם תיירות– הסכם בין משרד התיירות הישראלי למשרד התיירות המקסיקני לשיתוף פעולה בתחום התיירות בין שתי המדינות שמטרתו חיזוק היחסים ושיתוף הפעולה בין המדינות בתחום זה.