היחלשות בחינוך הטכנולוגי
היחלשות בחינוך הטכנולוגי צילום: פלאש 90

מנכ"ל התאחדות התעשיינים, אמיר חייק, ויו"ר ועדת החינוך של התאחדות התעשיינים -מנכ"ל ויו"ר מועצת המנהלים של רב בריח, שמואל דורנשטיין ביקרו הבוקר בקבוצת EIM.

הביקור, נסוב סביב פעילות החינוך הטכנולוגי אותו מקדמת קבוצת EIM מזה למעלה משלוש שנים עם בית הספר הרב תחומי ב' בפתח תקווה.

איציק סמואל, מנכ"ל קבוצת EIM  סקר את הפעילות הרחבה אותה מקדמת הקבוצה למען עידוד החינוך הטכנולוגי בישראל. פעילויות בהן: הרצאות לתלמידים, הרצאות בימי הרשמה, רכישת ציוד וכלים למעבדות, סיוע בעיצוב סביבת הלמידה, תמיכה בפרויקטים ארציים ולאומיים, תחרות FIRST לרובוטיקה.

עוד ציין סמואל כי הבעיה המרכזית כיום היא בהכשרת כח אדם לתפקידי טכנאי והנדסאי. מספר הלומדים במקצועות אלו קטן מדי שנה ואלו שלומדים מתמקצעים לידע בתחום מסויים. התעשייה זקוקה לאנשים בעלי ידע רחב יותר במקצועות הטכניים. הנדסאי צריך לדעת יותר ממה שהוא יודע כיום. צריך ללמד לרוחב ולא לעומק כפי שמלמדים כיום במרכזי ההכשרה והמכללות לטכנאים והנדסאים.

לדבריו, "אנו פועלים למען הכשרת דור העתיד לתעשיה אך ללא תמיכה גבית ממשלתית לאומית לא יקום דור "מייסטרים" של טכנאים והנדסאים שיוביל את התעשייה הישראלית לשנים הבאות. מהנדס צריך צוות תומך מאחוריו ולצערנו מספר האנשים הללו מתמעטים משנה לשנה".

אמיר חייק, מנכ"ל התאחדות התעשיינים התרשם מהפעילות הרבה המתקיימת בקבוצה לטובת קידום הנושא, אך יחד עם כך ציין כי הממשלה בהתנהלותה אינה מקדמת תעשייה ואינה עושה דבר בכדי לסייע בהכשרת דור העתיד. על המדינה לדרוש הקמתה של ועדת חקירה ממלכתית שתבדוק מדוע נקבר החינוך הטכנולוגי בישראל, שכן אי פיתוחה של תעשייה יביא לנזק כלכלי עצום ורב היקף לשנים הבאות.

שמואל דונרשטיין, יו"ר ועדת החינוך בהתאחדות התעשיינים ציין כי מדובר במשימה לאומית וכי הגדלת מספר הסטודנטים להנדסאים וטכנאים חייבת להיות בראש סדר העדיפויות. הדבר דורש הקצאת משאבים לאומיים ומעורבות של כל משרדי הממשלה הרלוונטים בהם החינוך והכלכלה כדי לקדם את הנושא בדחיפות האפשרית.
עוד הוסיף דונרשטיין כי עלינו כהתאחדות תעשיינים לבצע מהלך מקיף במסגרתו נבין מה רוצים בני הנוער ולהבין מהי אמת המידה להצלחה ולנסות למתג את העבודה בתעשייה הישראלית כסיפור הצלחה ממשיך.

חייק ודונרשטיין ציינו כי המודל לפעילות כפי שהוצג להם בקבוצת EIM הוא מודל מצוין שיכול להוות דוגמא לפעילות עבור חברות נוספות המבקשות להרתם לנושא זה.

במהלך הביקור הציגו צוות מורי האלקטרוניקה בבית הספר הרב תחומי ב' יחד עם תלמידים את הפעילות הרבה שהתקיימה וכיצד מתורגם החזון של קבוצת EIM בקידום החינוך הטכנולוגי בישראל למציאות בשטח.