שגריר בריטניה בהדלקת נרות בבית הרב עמאר

במהלך הפגישה עלו נושאים מדיניים וסוגיות נוספות העומדות על סדר היום,"כולם מבינים שלא לחינם התפללנו 2,000 שנה לירושלים" אמר הרב.

חיים לב - ערוץ 7 , ל' בכסלו תשע"ד

שגריר בריטניה בישראל אצל הרב עמאר
שגריר בריטניה בישראל אצל הרב עמאר
סטודיו זר

שגריר בריטניה בישראל, מתיו גולד, הגיע אמש (שני) לפגישה מיוחדת עם הרב עמאר בביתו, לשוחח עמו על הנושאים העומדים על הפרק.

השגריר הרוחש כבוד לרב עמאר ביקש להיפגש עמו, והוזמן אמש לשיחה אישית ולהדלקת נרות חנוכה.

במהלך הפגישה, העלה השגריר נושאים הקשורים ליחסים בין שתי המדינות, ולתהליך המדיני הארוך בין ישראל לפלסטינים. השגריר הבריטי שהנו יהודי מסורתי, הדגיש בפתח השיחה, כי הוא רואה ברב דמות מתונה שבכוחה לגשר בין מגזרים ולתרום להשכנת השלום בין העמים.

הרב עמאר הדגיש בדבריו, כי משימת הרבנים ואנשי הדת לגרום לאהבת התורה והדת ולא חלילה להיפך. השגריר ציין, כי לעיתים הפוליטיקה היא הגורמת לעויינות הדת בציבור הרחב. על כך השיב הרב עמאר: "הפוליטיקה היא כלי כדי להשתמש בו אבל לא המטרה. כמו מכונית הלוקחת אותך ליעד אבל היא עצמה איננה המטרה. צריך לראות איך לא להפוך את האמצעי למטרה והאם ניתן להשיג את הדברים החשובים לנו ללא הפוליטיקה, כפי שעושות קהילות יהודיות רבות בעולם. כיום, עם הסתלקות הרב עובדיה יוסף זצ"ל אנחנו מרגישים את החוסר הגדול בהנהגה הברורה שהייתה לנו".

עוד ציין כי "לכל מדינה יש שגרירים אולם לתורה אין שגרירים. היא תורת אמת העומדת בפני עצמה, וכל מי שמפרש אותה לא נכון  - הטעות חלה עליו. מי לנו גדול כמשה רבינו ע"ה, אפילו הוא, כשטעה, התורה מציינת שטעה. כלומר, הטעות היא של משה ולא של התורה הק'".

השגריר ביקש לשמוע את חוות דעתו של הרב בנושא קידום השלום בין היהודים לפלסטינים. "צריך לחזק את קיום המפגשים בין ראשי הדתות", ציין הרב, "זהו מפתח מאד חשוב לקידום הדו-קיום. בזמנו, השתתפתי במפגש כזה שנערך בוושינגטון בנוכחות אנשי דת מכל הדתות, ונשאלתי האם באמת הרבנים יכולים לקדם את השלום במדינת ישראל. עניתי, שישראל זו מדינה דמוקרטית והמנהיגים נבחרים בה ע"י העם, אולם בכוחם של הרבנים לפרוש שטיח עליהם יוכלו המנהיגים לצעוד. כי הסדרים מדיניים כרוכים בוויתורים והמנהיגים לעיתים מתקשים בכך. דווקא הרבנים ואנשי הדת שיש להם שפה עם הציבור יכולים להכשיר את הלבבות לכך - במידה ואכן הוויתורים הם נכונים וטובים ולא מסוכנים".

האם הרב רואה סיכוי בעתיד הקרוב להסדר שלום שכזה? שאל השגריר. "מאד קשה לצפות דבר כזה, בפרט בעידן בו ה'אביב הערבי' ממשיך לגעוש מסביבנו ואנחנו מצויים בתוך אי ודאות גמורה, כאוניה המיטלטלת בין הגלים ונזרקת בכל פעם מצד לצד. כאשר גם הידידים שלנו כביכול מתגלים כלא ידידים. גם בתוך ישראל שורר בלבול גדול, כאשר הימין והשמאל כבר לא מחזיקים בעמדות המסורתיות", הטעים הרב.

ובמידה ויגיע הסכם מדיני כזה, האם הרב ייתן את הסכמתו לכך? שאל השגריר.

"ראשית, מי שואל אותי בעניין", ענה הרב בחיוך, "ובכל מקרה הסכם שכזה חייב לכלול תנאים עקרוניים מבחינה מדינית וביטחונית. גם בירושלים חייבים למצוא הסדר ברור. כל העולם וגם הערבים מבינים שאנחנו, היהודים, חלמנו אלפיים שנה על ירושלים והזכרנו אותה בכל התפילות, גם בתקופות הכי קשות שלנו – וזה לא לחינם. יש לעם היהודי קשר עמוק ובל יינתק עם ירושלים ואת זה העולם צריך לקחת בחשבון בכל הסדר. לכן, לדעתי, הדיונים הרגישים הללו חייבים לכלול רבנים ואנשי דת שיהיו שותפים להכרעות במקומות הקדושים בירושלים".

לאחר הפגישה התקיים טקס הדלקת נרות החנוכה בבית הראש"ל, כאשר השגריר הבריטי כובד להדליק נר. בתום הביקור ציין השגריר כי הוא נפעם מהפגישה המרגשת, שוודאי תועיל להבנת היחסים ולמציאת פתרון מדיני אמיתי.טוען....