'תן יד' הברזילאי מציג מרכז יהודי חדש

מה שהחל כדאגה לאלו שרעבים וזקוקים למנה חמה, הפך במרוץ השנים אט אט, להקמה ופיתוח של שיתופי פעולה חיוניים עם מוסדות רווחה שונים.

חיים לב - ערוץ 7 , ה' בטבת תשע"ד

'תן יד' הברזילאי מציג מרכז יהודי חדש-ערוץ 7
אוכל בפסטיבל
קובי פינקלר

בעיר ס. פאולו שבברזיל נחנך היום (ראשון) המרכז החדש של ארגון 'תן יד' שנוסד בשנת 1992 בכדי לתת מענה לבעיית הרעב במדינה בה 40 מיליון איש (20 אחוז מתושבי המדינה) חיים תחת קו העוני.

ההצלחה של הארגון מאז הקמתו לפני 21 שנה גרמה לכך שכשהממשלה הברזילאית החליטה להיאבק ברעב, התחנה הראשונה שלהם היה ארגון 'תן יד' שהדריך אותם ונתן להם את האמצעים הנכונים לפתוח בקמפיין נרחב בכל רחבי המדינה. עזרה שגרמה לשני הארגונים לגדול ולפרוח כאשר ראש ממשלת ברזיל לשעבר, לוליה דה סילביה, הזכיר לטובה מספר פעמים את ארגון 'תן יד' שסלל את הדרך להצלחה במאבק.

נכון להיום מידי שנה מחלק הארגון 'תן יד' 700 טון של אוכל ברחבי המדינה, כאשר מידי יום רק בעיר ס. פאולו מחולקים 2,500 מנות חמות לנזקקים. תוכנית מיוחדת שנקראת 'ארוחות על גלגלים' דואגת לכל אלו שלא יכולים להגיע לבית התבשיל, כגון נכים, זקנים וכו', לקבל ארוחות חמות היישר לביתם. כשבשנה האחרונה חולקו 82,925 מנות דרך תוכנית זו. האוכל מגיע אף לפאבלות (שכונות העוני של ברזיל) דרך הארגון הממשלתי שעובד בשיתוף פעולה מלא עם ארגון 'תן יד'.

העובדה שמדינת ברזיל סובלת מאבטלה גבוהה, גורמת לכך שלמחצית מכוח העבודה המוערך ב-97.7 מיליון איש, אין עבודה מסודרת רשמית. מה שאומר שמספר הנזקקים הוא גדול. בשל כך ארגון 'תן יד' מספק חבילות מזון חלביות ובשריות עבור משפחות הסובלות מאבטלה, קרוב ל-80 טון של מצרכים בסיסיים מידי שנה.

מה שהחל כדאגה לאלו שרעבים וזקוקים למנה חמה, הפך במרוץ השנים אט אט, להקמה ופיתוח של שיתופי פעולה חיוניים עם ארגונים ומוסדות רווחה שונים. נכון להיום הארגון לא מתמקד רק בפן של הביטחון התזונתי, אלא גם בתוכניות סיוע חברתי וכלכלי. מקום לינה עבור הומלסים, מחנה חופש והבראה עבור נזקקים, תמיכה לזוגות שנישאו, עזרה לאסירים בבתי כלא, חבילות הגיינה חודשיות עבור אלפי הומלסים, נזקקים ועוד.

הארגון 'תן יד' נחשב כיום לאחד מהמוסדות החשובים ביותר בברזיל הנלחם במיגור הרעב ובסיפוק כבוד מינימלי לחייהם של הנזקקים, יחנוך כאמור ביום ראשון הקרוב את המרכז הארצי שלהם, מרכז שיכיל בתוכו את משרדי הארגון, בית התבשיל, אולם אירועים, אודיטוריום וחדרי משחקים ופעילות לנזקקים.

את האירוע יכבדו בנוכחותם ראש עיירית ס. פאולו, מר ג'ראוטו אלקמין, הפילינותרופ, מר ג'וסף ספרא ובני משפחתו, תומכי וידידי הארגון.