אפוטרופוסים – ביהמ"ש ממנה אבל מי מפקח?

אלפי אפוטרופוסים שמונו ע"י בתי המשפט עובדים ללא כל פיקוח. כך התברר בדיון לרגל היום הבינלאומי לשוויון זכויות לבעלי מוגבלויות.

אבי יוגב , ח' בטבת תשע"ד

אפוטרופוסים – ביהמ"ש ממנה אבל מי מפקח?-ערוץ 7
משפט
פלאש 90

לרגל היום הבינלאומי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות קיימה אתמול (שלישי) וועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת, דיון בנושא חסויים שמונה להם אפוטרופוס לניהול ענייניהם הכספיים ו/או הבריאותיים.

במהלך הדיון נשמעו תלונות רבות מפיהם של קרובי משפחה של חסויים כלפי הליך מינוי אפוטרופוסים, תפקודם וכלפי הקרן לטיפול בחסויים שמטפלת באלפי חסויים.

היועץ המשפטי של ארגון 'בזכות', עו"ד יותם טולוב, ארגון שמסייע לחסויים, הביא איתו לדיון אישה שמונה לה אפוטרופוס, וזו סיפרה על מאבקים משפטיים שהיא מנהלת מול הקרן לטיפול בחסויים על מנת לקבל כסף מהכספים שהרוויחה מעבודתה לצורך טיפול שיניים וכן מאבק משפטי שהיא מנהלת על מנת לעבור דירה. "יש לי מגבלות מזערית, וצריך לדבר איתי ולהתחשב בדעתי הם לא מחליטים איתי, הם מחליטים במקומי. אני בחוסר אונים", סיפרה.

מנכ"ל הקרן לטיפול בחסויים ד"ר פרידמן דחה את הטענות ואמר שהתאגיד עבר שינוי גדול. "יש לנו וועדה בראשות השופט תיאודור אור שמפקחת על פעילותנו", אמר והוסיף כי "אנו שמים דגש על כבוד האדם ועל חירותו. אנו מנהלים מאבקים משפטיים כנגד אנשים שמנצלים לרעה את החסויים ולוקחים את נכסיהם".

האפוטרופוס הכללי, עו"ד דוד האן, אמר שמשרדו מפקח על כ- 50,000 חסויים באמצעות 20 מפקחים בלבד. המשאבים לפיקוח אינם פרופורציונאליים, אמר האן. עוד אמר האן כי משרדו לא מפקח כלל על האפוטרופוסים שמונו ע"י בתי המשפט לעניין קבלת החלטות על בריאותם והטיפול הרפואי באלפי חסויים. "לאחרונה הוקצו לנו שני תקנים בלבד לטובת הפיקוח על האפוטרופוסים שמונו על גופם של חסויים. בשנת 2014 נבצע דגימה של 2,000 תיקים". האן הוסיף ואמר, כי משרדו מפתח ממשק ממוחשב מול בתי המשפט, לצורך קבלת מידע על מינוים של אפוטרופוסים.

נציג משרד המשפטים, עו"ד פרץ סגל, אמר כי בשבועות הקרובים תוגש לוועדת שרים הצעת חוק הצעה שתחדש מושג משפטי חדש של ייפוי כח מתמשך. החוק יקבע שאדם יוכל למנות לעצמו בעודו כשיר אפוטרופוס שיהיה מופקד על ענייני רווחה בריאות כספים בעת הצורך. החתימה על ייפוי הכוח לא תמנע ממנו לקבל החלטות כל עוד הוא יכול לקבל את ההחלטות בעצמו.