ביקורת חרדית חריפה הושמעה הבוקר (שלישי) על ראש הממשלה נתניהו שלראשונה העניק גושפנקא פומבית לרפורמים בישראל.

בנאום בשידור חי שהשמיע אתמול נתניהו בכינוס של התנועה הרפורמית בארה"ב אמר ראש הממשלה כי "ישראל חייבת להיות הבית של כל היהודים, כולל רפורמיים, ואני אעשה כל שביכולתי כדי שכולם ירגישו שאנחנו מקבלים אותם".

מדובר בכנס המתקיים פעם בשנתיים בהשתתפות נציגי קהילות רפורמיות מכל העולם. לטענת החרדים, לאורך השנים, בטרם קיום הכנס, נהגו ראשי הרפורמים להפעיל לחצים על לשכת ראש הממשלה ובכירים אחרים בישראל שישמיעו נאום רשמי או תמיכה פומבית, אולם ראשי הממשלה שהבינו היטב את משמעות הדברים וחומרתם, נזהרו מלתמוך רשמית ברפורמים ונמנעו מכך למרות הלחצים – מה שלא קרה אתמול כשנתניהו העניק להם גיבוי פומבי ורשמי.

לדברי מנהיגים חרדים שצוטטו בעיתון החסידי 'המבשר', "ראשי ממשלה לדורותיהם נמנעו לנאום בכינוסים אלו על אף הלחצים שהופעלו עליהם, חבל שנתניהו מוסיף שמן למדורה הבוערת ומדרדר את העגלה עוד יותר לתהום.

"הדבר חמור פי כמה כאשר דברים אלו נאמרים בימים רגישים ביותר, כאשר היהדות החרדית נאבקת על קיומה נוכח גזירת גיוס בני ישיבות בכפיה. בימים שיש בהם צורך להרגיע את המצב המתוח, בוחר ראש הממשלה להעמיק עוד יותר את הפגיעה בציבור החרדי, ולחזק את התנועה הרפורמית שהביאה להתבוללות חמורה בעם היהודי".

"בדברים אלו מוכיח נתניהו שוב כי המאבק הוא לא על 'שוויון בנטל' או קלישאות אחרות. מדובר במזימה ברורה להרס הדת, התורה והמצוות. זוהי המטרה האמיתית ואין בלתה. ולכך עשה נתניהו יד אחת וחבר לאלו שכל מטרתם ושאיפתם להביא לכך שיהיה חלילה 'ככל הגויים בית ישראל'.

"צעד זה מראה בעצם על הניתוק המוחלט שמגלה נתניהו בין המציאות והבועה בה הוא נמצא. התנהגות והנהגה שכזאת כבר חווינו השבוע, כאשר נתניהו בחר לערוך מסיבת עיתונאים מבודחת ומשעשעת בשעה שרבבות תושבים מישראל ישבו בחושך, בקור וברעב".

ראשי תנועת הרפורמים הביעו סיפוק רב מדבריו נתניהו וכינו אותם "מפנה היסטורי ביחסי ראשי ממשלה בישראל לתנועה הרפורמית". אולם, לדבריהם, דברים אלו אינם מספקים אותם, והם דורשים מנתניהו לאור זאת להשוות את תנאיהם ומעמדם לרבנות ולדתיים.