ליפקין שחק ז"ל
ליפקין שחק ז"ל Flash 90

הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ, שר הביטחון משה יעלון, בני משפחה וחברים רבים השתתפו היום (חמישי) באזכרה לרמטכ"ל לשעבר, אמנון ליפקין שחק, שנפטר לפני כשנה בתום מאבק ממושך במחלה קשה.

"הרמטכ"ל שהעניק לי את הזכות לעמוד בראש הצנחנים נותר עניו וערכי", ספד גנץ, "תמיד שמרת על קור הרוח. גבורתך ורגישותך השאירו חותם בכל מי שפגשת. אנו נושאים את דמותו בכל פעילות".

שר הביטחון יעלון אמר באזכרה כי "בשנה שחלפה לא פעם חיפשתי אותך, אמרתי לעצמי מה אמנון היה אומר... מאמנון למדתי מהו גיבור אמיתי. אני מקווה שהמורשת של אמנון תמשיך ללוות את צה"ל".

רב-אלוף (מיל') אמנון ליפקין-שחק ז"ל היה הרמטכ"ל ה- 15 של צה"ל, דור שישי בארץ ובעל שני עיטורי עוז - על השתתפותו במבצע "כארמה" בדרום בקעת הירדן ועל השתתפותו במבצע "אביב נעורים" בבירות.

במהלך שירותו השתתף בקרבות רבים, כמפקד במלחמת יום הכיפורים בקרב החווה הסינית, ולאחריה השתתף בתפקידיו הנוספים בפעילויות מבצעיות רבות מעבר לגבול לבנון. במסגרת תפקידו כאלוף פיקוד מרכז היה אחראי ללחימה בטרור באזור יהודה ושומרון ולחסימת גבול ישראל-ירדן.

כראש אגף המודיעין הוביל את חיזוק ההרתעה והלחימה בטרור, וכסגן הרמטכ"ל פיקד על מבצעים רבים, ביניהם "מבצע שלמה". בתפקידו כרמטכ"ל ה- 15 של צה"ל, שם דגש על המשך בניית הכוח למלחמה, הערכות מערכתית ושיפור הלחימה בביטחון השוטף, טיפוח הלוחם והחייל כאדם והגברת המוטיבציה לשירות במילואים ובסדיר.