השר לנדאו: לבנות בכל ארץ ישראל - כולה שלנו

שר התיירות דוחה בתוקף את הדיבורים על חלוקת ארץ ישראל במסגרת הסכם עם הפלסטינים. "אם אנחנו אומרים 'כיבוש', מה יש לצפות מאחרים?"

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ט"ז בטבת תשע"ד

עוזי לנדאו
עוזי לנדאו
צילום: פלאש 90

שר התיירות עוזי לנדאו (הליכוד ביתנו) דוחה בתוקף את הדיבורים על חלוקת ארץ ישראל במסגרת הסכם עם הפלסטינים.

בחנוכת מרכז המבקרים החדש באתר המורשת הלאומי ''סוסיא הקדומה'' שהתקיימה הבוקר, אמר השר לנדאו כי "ב-20 השנים האחרונות, כשאנחנו אומרים 'אנחנו כובשים', מה אנחנו מצפים מאחרים? אם צועקים באיזשהו מקום 'גנב' ואתה רץ ובורח, אז יצביעו עליך ויגידו 'אתה גנב'. לכן דורשים מאתנו להפסיק לבנות ולהסתלק מכאן".

"ההתנהגות צריכה להיות הפוכה: זו ארצנו! זו מולדתנו! אנחנו בונים בה ולא שמים לב לשום דבר אחר", הוסיף לנדאו, "צריך להתנהג כמי ששייכים למקום הזה, וכשצועקים 'גנב', שמישהו אחר יברח. אנחנו כאן. שניים אוחזים בטלית? אנחנו אחד! כולה שלי".

שר התיירות הזכיר את הבטחת הקדוש ברוך הוא לאברהם אבינו ("אעשה אותך לגוי גדול עצום ורב") ומתח ביקורת על מערכת החינוך. "היום לצערי מערכת החינוך בישראל מוציאה את עם ישראל 'גוי גדול' עצום ורב, שלא ידע את שורשיו ואת מורשתו. צריך להתחיל לבקר בארץ, ברגליים והיום גם ברכב וגם באופניים וגם בטרקטורונים ובאופנועים. אבל לעבור דרך המקומות האלה כמו סוסיא, מעון וכרמל. לא רק לראות את הדבר הפיסי, אלא לדעת את הסיפור שמאחוריו ומתחתיו".

הקמת מרכז מבקרים חדש באתר ''סוסיא הקדומה'' נעשתה במסגרת פרויקט ''ציוני דרך'' שהשיקה הממשלה הקודמת, תחת אחריותו של מזכיר הממשלה דאז צבי האוזר. בהמשך מתוכננת הנגשת "דרך התייר" ושיחזור במת בית הכנסת העתיק והמרשים שנמצא במקום, על פי הבמה שנמצאה במקום ומוצגת כיום במוזיאון ישראל.

ראש מועצת הר חברון, צביקי בר חי הודה לכל העוסקים במלאכה ואמר כי "אנחנו בארץ יהודה ורואים את הכתובות ואת הפסיפסים של ההתיישבות היהודית ואת העוצמה שלה. 800 שנה של התיישבות ללא ממשלה יהודית וללא צבא יהודי. הם כתבו את הפרק השלישי של ההתיישבות באזור ואנחנו קובעים את הפרק הרביעי שלא יסתיים".

ראובן פינסקי, העומד בראש תוכנית המורשת ''ציוני דרך'' במשרד ראש הממשלה כיבד בנוכחותו את האירוע ואמר כי "יש לנו הרבה אירועים ואתרים וכבר התחילו סדרה של חנוכות, אך כאן אני מתרגש במיוחד. זכיתי להיות חלק מפיתוח האתר עוד כשהייתי במשרד התיירות ב-2001. העשייה הבלתי נגמרת פה היא מרגשת. הקצב, הלהט, האש בעיניים ובמקרה הזה נסחפנו כולנו פנימה אל תוך הלהט הזה. אצל צביקי בר חי החזון מחובר למעשה ואנחנו שמחים שהיינו חלק מזה".