דרך ארוכה. יעלון
דרך ארוכה. יעלוןצילום: אריאל חרמוני - משרד הביטחון

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, התייחס בצהריים בועידת העיתון "כלכליסט" למשא ומתן המדיני ולדרישות הביטחון של ישראל.

"מי לא רוצה שלום? אני מת שיהיה שלום. מי שחווה מלחמות מאוד רוצה שיהיה שלום. אבל לעיתים דווקא הנטייה החיובית הזו מבלבלת אותנו", פתח יעלון.

לדבריו, "לעיתים לא נעים להגיד בחלק מהמקרים שזה לא הולך להיפתר בטווח הנראה לעין. כל הניסיונות להגיע לפשרה טריטוריאלית מוסכמת על שני הצדדים לא מצליחים. יש כאלו שחושבים שהסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא המקור לאי היציבות באזור. מה הקשר בינו לבין מה שקורה בטוניסיה, במצרים, בסוריה? שום קשר. אז אני שואל גורמים בעולם, איך אתם מעלים על דעתכם שאם תפתרו את זה, זה ייצב את המזרח התיכון?"

"מי שחושב שהסכסוך הזה ייפתר בקווי 67', פשוט טועה. מי שנחשב אצלם מתון, אבו מאזן, לא יוציא מבדל שפתיו את האמירה שבמידה ונגיע לפשרה טריטוריאלית על קווים מוסכמים זה יהיה סוף סכסוך וקץ התביעות. שזו תהיה הכרה במדינת ישראל להתקיים כמדינת הלאום של העם היהודי. הכוונה שלהם היא להשיג את מה שהם רוצים להשיג, ולהמשיך את המאבק. זה לא נגמר בקווי 67'", הבהיר יעלון.

יעלון הוסיף, כי "אנחנו מלחיצים את עצמנו בכל מיני אמירות שהזמן פועל לרעתנו. בחיים הכול שאלה של חלופות. אני אומר בצורה מאוד ברורה, וזו המדיניות שלנו: איננו רוצים לשלוט בהם. כבר נפרדנו מהם פוליטית. יש להם עצמאות פוליטית. יש להם ממשלה שלהם, פרלמנט שלהם, רשויות שלהם, מוסדות שלהם. הם לא צריכים להצביע לכנסת. בואו נקדם איתם את הכלכלה, את המשילות, החוק והסדר, הביטחון. אבל קודם נקדם את החינוך".

"ואז אומרים שיהיה חרם. השאלה היא שאלה של אלטרנטיבות. אני מאוד לא רוצה חרם ואני חושב שזה לא הוגן להחרים. אני יודע להסביר לאנשים באירופה ולגורמים אחרים למה הם טועים. אבל צריך להסביר להם למה הם טועים", טען יעלון. אם האלטרנטיבה היא חרם אירופי, או רקטות משכם וג'נין ורמאללה על ערי מדינת ישראל, על העורף האסטרטגי שלנו, על נתב"ג - אז עדיף חרם אירופי".

"הדרך היא ארוכה, אבל זו הדרך הקצרה ביותר. אני לא מתבלבל: שיקראו לי אגוז קשה כמו שאני קורא בעיתונים, שיקראו לי מה שרוצים: על ביטחון ישראל ועל עתיד מדינת ישראל לא מתפשרים", חתם יעלון.