הממונה על ההגבלים: תחרות במקום רגולציה

פרופ' דייויד גילה: הדרך האמיתית לשפר את תפקוד הנמלים לטובת המשק הישראלי והצרכן היא באמצעות הגברת התחרותיות.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ח בטבת תשע"ד

תחרות. נמל חיפה
תחרות. נמל חיפה
פלאש 90

"תחרות אמיתית עדיפה על כל סוג של רגולציה", כך אמר היום פרופ' דיויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים בפאנל בנושא רגולציה במאה ה-21 שערך בית הספר למנהל עסקים באוניברסיטה העברית.

לדברי גילה, "יש לא מעט רגולציה על הנמלים בישראל, אבל בסופו של דבר הדרך האמיתית לשפר את תפקוד הנמלים לטובת המשק הישראלי והצרכן הקטן היא באמצעות הגברת התחרותיות. לכן פעלנו למען הוספת שחקנים נוספים לענף הנמלים".

באשר לענף החשמל בישראל, אמר גילה: "כל עוד חברת החשמל תמשיך לשלוט על אספקת החשמל לא תהיה תחרות אמיתית בענף החשמל, כי הדבר יאפשר לה לפגוע ביצרני החשמל. לכן אם אנחנו מעוניינים להחדיר תחרותיות לענף החשמל, צריך לבצע הפרדה מוחלטת בין השחקנים שמייצרים חשמל לשחקנים שמספקים אותו".

שאול מרידור ששימש עד לאחרונה סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר התייחס להחלטת שר האוצר יאיר לפיד ושר החקלאות ופיתוח הכפר יאיר שמיר, לפקח על מחירי השמנת המתוקה והגבינה הלבנה, ואמר: "לממשלה אין מושג מה המחיר הנכון לגבינה מתוקה או לכל גבינה אחרת. למען האמת, זה גם לא תפקידה לדעת זאת. המחיר הנכון לגבינה מתוקה הוא המחיר הכי טוב שאפשר להשיג עליו וכדי להשיג את אותו מחיר צריך פשוט ליצור תחרותיות. תחרותיות עדיפה על פני תמחור".

יו"ר ועדת הכלכלה בכנסת פרופ' אבישי ברוורמן אמר בפאנל: "בישראל יש יותר מדי רגולטורים פקידים. הם יושבים במשרדים הממשלתיים אך הם לא באמת רגולטורים והם בעיקר מרוכזים בביצוע רפורמות שיהיו טובות לשנה הבאה כשהשר הממונה עליהם עוד יהיה במשרד, אך לא ברפורמות הטובות לעתיד הרחוק".

עוד השתתפו בפאנל יו"ר ועדת ששינסקי פרופ' איתן ששינסקי וחוקרים מובילים נוספים מהאוניברסיטה העברית ומהעולם. הפאנל היה אירוע החתימה של כנס בינלאומי בן שלושה ימים שארגן בית הספר למנהל עסקים באוניברסיטה העברית ועסק ברגולציה ופרודקטיביות בסקטור הציבורי והפרטי.