'דאג לחבר כל ילד יהודי בגלובוס לעם ישראל'

על דמותו הייחודית של יוסק'ה שפירא ז"ל ופועלו חסר הלאות למען הציונות הדתית ועם ישראל ועל פעילות יומיומית לצידו מספר הרב רוט.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ח בטבת תשע"ד

'דאג לחבר כל ילד יהודי בגלובוס לעם ישראל'-ערוץ 7
יוסקה שפירא
מתוך אתר הכנסת

מנהל איגוד ישיבות ההסדר לשעבר, הרב אליהו רוט, סיפר ביומן ערוץ 7 על הקשר הכמעט יומיומי שנשמר במשך תקופה ארוכה עם יוסק'ה שפירא ז"ל שהלך לעולמו לפני ימים אחדים והוגדר בפי רבים כאדמו"ר של הכיפות הסרוגות.

הרב רוט נקרא בשעתו על ידי יוסק'ה שפירא לכהן במספר תפקידים, ולדבריו מדובר היה במאפיין בולט של פעילותו ויכולתו לאתר אנשים בעלי יכולת, לשבץ אותם ולמנף את כישוריהם לטובת עם ישראל והציונות הדתית.

הרב רוט מספר על פעילות תכופה ויומיומית בה היה יוסק'ה ז"ל מתעדכן בכל התקדמות ובכל תכנית ויוזמה שהועלתה לקירוב יהודים ברחבי העולם. היה זה כאשר כיהן כשליח בני עקיבא בדרום אפריקה וכנציג הסטודנטים הדתיים ביחידה לסטודנטים של ההסתדרות הציונית העולמית.

"הוא היה בקשר כל יום, הוא עקב אחרי כל מה שכל אחד עושה, היו לו רעיונות איך לקדם את מה שאתה עושה, היו פגישות מרובות, הוא ריכז פורומים של עוד אנשים שעוסקים בתחומים בעלי זיקה לעניין בארץ, בחו"ל, בהסתדרות, קידום מעשים, רעיונות ומבצעים. הוא היה 'פושר' בצורה בלתי רגילה. הייתה לו היכרות בכל חוג בעולם. חשב איך מקרבים ומה ניתן לתרום להם. הוא היה מלא רעיונות ללא הרף, פתקים ורעיונות ללא לאות, עשרים וארבע שעות של פעילות ללא הפסקה".

אל כהונת השליח בדרום אפריקה איתר שפירא את הרב רוט שהיה אז ראש ישיבה תיכונית במושב נחם במטה יהודה, ישיבה ששמה לה למטרה מיזוג גלויות לצד הלימוד במקום. "עמדתי לעזוב. התקשר אלי יוסק'ה והציע לי את התפקיד. זו הייתה פעם ראשונה שנפגשתי עם מישהו בבית קפה... הוא הגיע עם שני עוזרים וסיפר שמתפנה תפקיד בדרום אפריקה והוא רוצה שאהיה שליח שם. זו הייתה ההצעה הראשונה שקיבלתי ממנו. פעם ראשונה שנפגשתי בו למרות ששמעתי על האיש, יוסק'ה האגדה שהיה בעיני רק שם ללא היכרות אישית. חזרתי הביתה וקיבלתי את התפקיד. הוא התעניין יום יום בכל מה שעושים בכל קהילה ובכל סניף של בני עקיבא, אם יש תכנית עליה, מתי הם יבואו וכמה יבואו. הוא חשב ללא הרף איך קושרים כל ילד יהודי לעם ישראל בכל נקודה על הגלובוס. לא האמנתי כשראיתי לאילו פינות בעולם הוא הגיע ודאג שם".

מאוחר יותר התבקש הרב רוט על ידי יוסק'ה להתמנות לנציג הסטודנטים הדתיים בהסתדרות הציונית. הפגישה בה הוצעה ההצעה הייתה בבית מאיר שבירושלים, המקום אליו התנקזו פעילים ציונים דתיים מהארץ ומחו"ל ובו פעל שפירא. "הוא עמד על כך שיהיה אגף דתי שאקים אותו. נכנסתי לעבוד שם והעבודה איתו הייתה צמודה בכל מינוי ובכל מבצע. הפעיל קשרים בחו"ל, דאג לגישה עם הנהלת המוסדות, גייס אנשים בעלי יכולות מכל העולם, מהישיבות, שחה כמובן בכל מה שקרה בקיבוץ הדתי, הוא היה מזמן התייעצויות",  "הוא היה משתף את כולם, היתה לו יכולת הקשבה, היה איש ביצוע. אדם בעל חזון ומעש".

לימים כשהתבגר יוסק'ה שפירא התבונן בו הרב רוט בפליאה כשראה את המשך הפעילות הבלתי פוסקת של האיש. "כשראיתי שהוא מתבגר התפעלתי מניין הוא לוקח את הכוחות. אדם מלא כרימון, אדם שחושב על רעיון ומיד חושב איך לבצע אותו".