הרמטכ"ל: מחויבים למציאת הנעדרים

טקס האזכרה לחללי הצוללת 'אח"י דקר' התקיים היום באנדרטת ההנצחה בהר הרצל, ירושלים.

ישי קרוב , כ"ט בטבת תשע"ד

הרמטכ"ל: מחויבים למציאת הנעדרים-ערוץ 7
אנדרטה לזכר חללי דקר
צילום: פלאש 90

טקס האזכרה ל-69 חללי הצוללת 'אח"י דקר' התקיים היום (רביעי) במלאת 46 שנים להיעלמותה, באנדרטת ההנצחה בהר הרצל, ירושלים.

הטקס התקיים במעמד הרמטכ"ל - רב אלוף בני גנץ, מפקד חיל הים - אלוף רם רוטברג, מפקד שייטת הצוללות - אלוף-משנה ג', ובהשתתפות קציני וחיילי חיל הים והמשפחות השכולות.

ב-9 בינואר 1968 הסתיים שיפוצה של הצוללת 'אח"י דקר' בבריטניה והיא החלה דרכה לנמל חיפה. כחמישה ימים לפני תאריך הגעתה המיועד לישראל, נעלמו עקבותיה ו-69 לוחמיה הוכרזו כנעדרים. בשנת 1999 אותרה הצוללת סמוך לחופי קפריסין, גשר הצוללת הובא לישראל ונמצא כיום במוזיאון חיל הים בחיפה.

במהלך הטקס אמר הרמטכ"ל, "משפחות יקרות, ההבטחה הזו - להשיב את כל הנעדרים והשבויים של צה"ל לביתם, ולא לומר נואש בחיפושים אחריהם - עומדת לנגד עינינו בהווה כמו בעבר. גם היום לא תמו חיפושינו אחר נעדרי צה"ל. ברגעים אלו ממש פועלים צוותים מיוחדים אשר מטרתם היא איתור הנעדרים, מתקופת קום המדינה ועד היום, אשר יצאו מביתם ומבסיסם להגן על עמנו ועקבותיהם נעלמו. אנו מחויבים להמשיך במאמצים למציאת הנעדרים ולהשבת הבנים לגבולם. זוהי חובתנו, אלו הם מעשינו".

מפקד חיל הים אמר, "השנה, קיבלו לוחמי שייטת 7 תעודת הערכה מיוחדת על ביצוע מבצעים יוצאי דופן ופורצי דרך. יכולתם המבצעית - משובחת ומרשימה ותרומתם לביטחון המדינה - משמעותית ביותר, ייחודית ואין בילתה".

"צוללני שייטת 7, צומחים על מורשתם של לוחמי הדקר. לוחמים נאמנים, אשר העניקו לנו מורשת מפוארת והפכו אתכם לחלק ממשפחתנו. אתם, חלק נכבד מארץ ישראל היפה - עם שליבו שבור - אך גאה".