פרס זועם על חוק סיפוח בקעת הירדן

נשיא המדינה טען בשיחות סגורות כי ההצעה פגעה במעמדה הבינלאומי של ישראל ויצרה מתיחות מיותרת מול מזכיר המדינה קרי.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ה' בשבט תשע"ד

נשיא המדינה, שמעון פרס, זועם על החלטת ועדת השרים לחקיקה בשבוע שעבר לאשר את הצעת החוק לסיפוח בקעת הירדן, כך מדווח "ידיעות אחרונות".

פרס כעס במיוחד על כך ששרי הימין החברים בוועדת השרים לחקיקה הביאו לאישורה. שרים ששוחחו עם הנשיא על הצעת החוק שמעו ממנו ביקורת חריפה.

"בשביל מה זה טוב?" שאל פרס באותן שיחות סגורות, ורמז כי הדיווחים על הצעת החוק מציגים את ישראל לעולם לצד מדינות בעלות משטרים מפוקפקים, רפובליקות בננות. "מה, אנחנו פרובינציה? לא היו צריכים לתת להצעה הזו לעבור. איך אנחנו נראים בעולם, כשקרי יוצא מגדרו להביא להסכם שלום?".

באותן שיחות סגורות התרשמו בני שיחו של הנשיא פרס, כי לדעתו צריך היה להפיל את הצעת החוק ולא לתת לה לקבל את אישור הוועדה, ולו רק בגלל הנזק התדמיתי שהיא גורמת למדינה.

פרס סבור, כי למרות שהסיכוי שההצעה תגיע לחקיקה הוא קלוש, עצם הפרסום על כך שבמדינת ישראל אושרה בוועדת השרים לחקיקה הצעת לסיפוח בקעת הירדן הוא שפוגע במאמציו של מזכיר המדינה האמריקאי קרי להביא לאזור הסכם שלום.

ביום ראשון שעבר אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את הצעת החוק לסיפוח בקעת הירדן שהגישה ח"כ מירי רגב מהליכוד. לפי הצעת החוק, סיפוח שטחי הבקעה יוביל למצב שבו יישארו היישובים הנמצאים בשטח ישראל תחת ריבונות ישראלית גם במקרה של הסדר מדיני.