המלחמה בסוריה
המלחמה בסוריהרויטרס

גורמים אסלאמיים בסוריה דיווחו, כי שני צעירים קנדים נוספים, אף הם נוצרים שהתאסלמו, נהרגו בעת שפעלו בשורות ארגונים המזוהים עם אל-קאעידה.

דמיאן קליירמונט (Damian Clairmont), המכונה מוסטפא אל-ר'ריב ואבו טלחה אל-קנדי, נהרג בידי כוחות הצבא הסורי החופשי בעיר חאלב בצפון סוריה במהלך מאבקי הכוח הפנימיים בשורות המורדים. קליירמונט, בן 22 יליד נובה סקושיה שהתגורר בקלגרי, יצא לסוריה בשנת 2012 וככל הידוע הוא פעל בשורות הארגונים "דאעש" ו"ג'בהת אל-נוסרה" המזוהים עם אל-קאעידה.

אנדריי פולין (Andre Poulin), צעיר בשנות העשרים לחיין מהעיר טימינס שבצפון אונטריו, נהרג בחודש אוגוסט בשנה שעברה בקרב על שדה התעופה מינג בחאלב. פולין, שכונה אבו מוסלים, התאסלם בשנת 2009, אימץ את האסלאם הקיצוני וצבר רקורד פלילי על השמעת איומים לרצח, נשיאת נשק והפרת צווי בתי משפט. כמו כן, נמסר כי בפרסומים ברשת האינטרנט השמיע פולין איומים בדבר כוונה לפוצץ תחנת דלק בטימינס.

קדם לשניים אלה ג'מאל עבד אל-קאדר, סטודנט ממונטיראול, שנהרג בפברואר 2013 בעת שפוצץ משאית תופת ועליה מטען של למעלה מטון חומר נפץ במרכז העיר דמשק. על פי הערכות שונות נמצאים כיום בסוריה עשרות אזרחים קנדים שהגיעו כדי לסייע למאבק המזוין להפלת המשטר הסורי.

גורמי המודיעין והביטחון בקנדה מוטרדים ממגמת הרדיקליזציה האסלאמית שקנתה לה שביתה בקרב צעירים מוסלמים, ובהם קנדים שהתאסלמו. בחודש ינואר 2012 נהרגו שני צעירים קנדים בפיגוע התאבדות שביצעו באלג'יריה וצעיר נוסף נחשד שמי שהיה מתוכנן ליטול חלק בפיגוע זה. שניים מבין השלושה היו צעירים קנדים שהתאסלמו בעת לימודי התיכון.

במהלך השנה האחרונה נחשפו בקנדה שתי מזימות טרור, האחת לפוצץ רכבת נוסעים על גשר ניאגרה ואחרת לפוצץ את בניין הפרלמנט בויקטוריה שבבריטיש קולומביה. את הראשונה תכננו מהגרים ממדינות ערביות ואת השנייה זוג קנדי שהתאסלם.

את המהפך בתפיסתו ביטא קליירמונט (התאסלם לאחר שלקה בדיכאון וניסה להתאבד) בדברים שכתב והמסבירים את אמונתו באסלאם כדרך חיים בעולם הזה כפרוזדור לחיי הנצח בגן העדן על כל השפע שאללה מעניק לשהידים.

"הרווח האישי בהיבט של חיי העולם הזה מצוי לבטח בקנדה, שם אני יכול לראות את משפחתי, ליהנות באופן חופשי וללא הגבלה מניאוף וחוסר נאמנות, ללכת סחרחר בהשפעת חומרים רעילים ואז לשקר לעצמי שהעולם קיים למען החירות וכמה הוא נפלא".

"בסופו של דבר, כך אנו למדנו להאמין בבית הספר, הלא כן? בחינה של הנחות אלה, הטלת ספק בהן והיכולת לשנות את עצמך היא תמיד דבר קשה יותר. בעשותי כן יצאתי לחפש את האמת והגעתי למסקנה שהאסלאם הוא התשובה. לצד זאת באה התפיסה האסלאמית של פעילות למען העולם הבאה, פעילות שלעולם אינה מסתיימת. את הנצח של גן העדן לא ניתן להמיר בשבעים שנה במקום זה".