בית הכנסת בתקוע
בית הכנסת בתקוע טבע עברי

ביום ט"ו בשבט החולף הכריזה עמותת 'טבע עברי' לחיבור יהדות וסביבה על הזוכים בתחרות בית הכנסת הירוק. על המבצע והזוכים סיפרה ביומן ערוץ 7 עינט קרמר, מנהלת העמותה.

עינט (שאגב, שמה הוא ראשי תיבות של 'עין טובה') מספרת כי במסגרת המבצע ביקשו אנשי 'טבע עברי' להציג בפני בתי הכנסת המשתתפים את שאלת המעורבות החברתית והדאגה לסביבה ובעצם העלאת השאלה יש כדי לקבוע שבית הכנסת אינו רק מקום תפילה אלא מוסד קהילתי הדואג למרקם החברתי של החברים בו ומעביר בהתאם מסרים חברתיים של תיקון עולם, כהגדרתה.

בין השאר נבחנו בתי הכנסת בנגישותם של בתי הכנסת לכיסאות גלגלית ועגלות ילדים, במיזמי ההתנדבות של חברי הקהילה, גמ"חים, כיבוי אורות באופן חסכוני על ידי שעון שבת, הדחת מים על פי הצורך בלבד, יחס לחלשים בכל קהילה וקהילה ועוד.

כשהיא מתבקשת להציג כמה דוגמאות מהזוכים היא מזכירה את בית הכנסת 'אוהל יעקב יוסף' בישוב תקוע, בית כנסת שנבנה מבוץ ומחומרים טבעיים ומקומיים בלבד וכעת מתוכננת הצבת שירותי קומפוסט במקום, שירותים שהפסולת שבהם תנוצל גם היא בהליך מיחזור.

בית כנסת נוסף שזכה יחד עם בית הכנסת בתקוע במקום ראשון הוא 'נועם שיח' שבפסגת זאב. מדובר בבית כנסת שבמבט חיצוני אינו נראה שונה מהרגיל אך יש בו דאגה לצרכי הזולת כהנגשה לעגלות ילדים וכסאות גלגלים, הוא חסכוני באנרגיה, הגינון בו סביבתי ונועד לצרכי החברים ולדוגמא יש בו שיחי בשמים להבדלה ועוד. זאת לבד ממיזמי התנדבות רבים שקהילת בית הכנסת נוטלת על עצמה.

עוד היא מספרת על בית הכנסת 'אוהל אברהם' שבבאר שבע, בית הכנסת היחיד, למיטב ידיעתה, נר התמיד שבו הוא נר סולארי. כמו כן היא מזכירה את בית הכנסת לצעירים באשקלון כזוכה בתואר 'הצעד הראשון' כבית הכנסת שמוכיח רצון להתקדם ולפעול בעתיד למען הקהילה והציג שורת הצעות שבכוונתו לקדם.

בתחרות השתתפו כחמישים בתי כנסת ומבחינתה של קרמר מרגש לראות כיצד הקהילה מפנימה שבית הכנסת אינו רק מקום שמקבלים בו שירותי תפילה, אלא מדובר במרכז קהילתי הפועל ככזה.

בהמשך השיחה עימה נשאלה קרמר אם לתחרות ניגשו גם בתי כנסת מהציבור החרדי. לדבריה לתחרות אמנם לא נרשמו כאלה, אך גם אם שם לא מגדירים את פעילותם כסביבתית חברתית הרי שיש הרבה מה להתקנא וללמוד מפעילות הגמ"חים הענפה שיש בהם כמו גם מהחיסכון באנרגיה, גם אם זה נעשה מטעמי חיסכון כלכלי.

קרמר מציינת כי במגזר החרדי קיימת עמותת 'חרדים לסביבה' שעימה מקיימת העמותה שלה שיתופי פעולה שונים ומגוונים. עם זאת בעקבות הדברים שוקלת קרמר לקדם שיתוף פעולה בתחרות בית הכנסת הירוק שתתקיים בשנה הבאה ולהתמקד גם בפלח זה של בתי כנסת.

וכמעט שכחנו – במה זוכים? קרמר מספרת על הפרסים שהם למעשה סיוע כלכלי לקידום פרויקט חברתי או סביבתי כזה או אחר שבו בוחרת קהילת בית הכנסת. במקרה בית הכנסת בתקוע מדובר בהקמת שירותי הקומפוסט ובמקרה אחר מדובר בהצגה סביבתית שמתפללי בית הכנסת מבקשים להביא ולהציג לילדיהם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו