"באש ובמים קנדה לצדכם"

ראש ממשלת קנדה סטיבן הרפר נאם בפני ישיבה חגיגית של הכנסת ואמר: הגינויים החד צדדיים באו"ם - הם למעשה אנטישמיות חדשה.

ערוץ 7 , י"ט בשבט תשע"ד | עודכן: 19:16

"באש ובמים קנדה לצדכם"-ערוץ 7
הרפר נואם בכנסת. היום
צילום: עמוס בן גרשום - לע"מ

ראש הממשלה, בנימין נתניהו ,בירך את ראש ממשלת קנדה המבקר בישראל, סטיבן הרפר, ושיבח אותו על עמדתו הנחרצת לטובת ישראל.

נתניהו פנה להרפר ואמר, "אתה בחרת לפתוח את הביקור בתצפית על ירושלים מהר הזיתים. זו ירושלים שהיא בירת הנצח של העם היהודי מזה 3,000 שנה. בקהילה הבינלאומית יש כאלו המנסים להכחיש את הקשר, לא אתה. יש בקהילה הבינ"ל גם אחרים המכירים את העובדות, אולם לך יש את האומץ לומר את האמת ולעמוד על האמת".

נתניהו הוסיף, כי "אנחנו חיים בעידן של צביעות. יש כאלו שבמקום להתמודד עם הבעיות האמתיות של המזרח התיכון, עם טבח של רבבות, עם רמיסת זכויות, יש כאלו שמעדיפים להניף אצבע מאשימה דווקא מול ישראל שמכבדת את כל הדתות ושומרת על חופש הפולחן".

"קנדה תחת הנהגתך היא מצפן מוסרי ומגדלור של הגינות", קבע נתניהו. "אתם ניצבים לצידה של ישראל במלחמה נגד הטרור ונלחמים בתקיפות באנטישמיות ללא מורא ומכירים ברצוננו בשלום, שלום אמת, המבוסס בשורשו על הכרה פלסטינית בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי וסידורי ביטחון איתנים".

"אנחנו לוחמים לשלום כי אנו חיים בצמידות זה לצד זה. במרחקים כל כך קצרים אין מקום לטעויות. אנחנו צריכים להבטיח שלאחר הסדר מה שיפרוץ מהקרקע ברמאללה אלו בנייני מגורים ומשרדים ולא רקטות וטילים כפי שקורה היום בעזה", הוסיף נתניהו.

ראש ממשלת קנדה, סטיבן הרפר, נאם בכנסת במסגרת ביקורו הרשמי בישראל, והדגיש את הקשר המיוחד בין המדינות.

"קנדה וישראל הן בנות ברית וידידות טבעיות. הקשר בינינו הוא קשר חזק מאוד. הידידות הזו שבינינו שורשה בהיסטוריה, היא ניזונה מערכים משותפים וניזונה מקשרי מסחר ואף מאמונות משותפות", ציין הרפר.

הרפר הזכיר את הקשרים הביטחוניים בין המדינות וציין, כי "הציוד הישראלי הציל רבים מהחיילים הקנדיים באפגניסטן".  

לדבריו, "כדי להבין לעומק את הקשר המיוחד צריך להסתכל על החברות ועל הידידות. היהודים נמצאים בקנדה יותר מ-250 שנה, כיום יש 350 אלף קנדים שחולקים אתכם את המסורת ואת האמונה. הם קנדים נאמנים אך גאים מאוד במה שהשיגו כאן בישראל, לורין ואני חולקים איתם את הגאווה הזו ויודעים שמה שהושג כאן בישראל היה תחת מאורעות השואה".

"ההבנה היא שזה הדבר הנכון, לתמוך בישראל. לאחר דורות של רדיפות היהודים זכאים לחיות במדינה משלהם. קנדה תומכת בישראל כיוון שזה נכון לעשות זאת", קבע הרפר.

הרפר הדגיש, כי "זה בהחלט מאוד קנדי לעשות, לעשות משהו למרות שזה הדבר הנכון לעשות למרות שאין שום גמול. הקנדים עשו זאת פעמים רבות. קנדה תמיד בחרה, אפילו שהעלות היתה פעמים רבות גדולה, להגן על הזקוקים לכל מול כוחות הרשע של העולם ולכן זו מסורת קנדית".

לדבריו, "ישראל היא המדינה היחידה במזרח התיכון שתמיד מבליטה את הרעיונות של שלום ודמוקרטיה והיא היתה המקום היחיד שבו זכויות אדם וכלכלה משגשגת אכן התקיימו".

הרפר התייחס לסוגייה הפלסטינית ואמר, כי "קנדה תומכת בעתיד יציב לעם הפלסטיני ואנחנו בטוחים כמוכם שהפלסטינים יבחרו במדינה פלסטינית דמוקרטית. לצערי לא הגענו לזמן הזה אבל אני מקווה שהזמן הזה יגיע ואני רוצה לומר שאנחנו נתמוך במדינה הזו ונברך אותה מיד לאחר ישראל".

הרפר הדגיש כי היחס שאותו מקבלת מדינת ישראל, אשר מותקפת וסובלת מגינויים חד צדדיים באו"ם היא למעשה ביטוי של אנטישמיות חדשה, והדגיש כי הגדרתה של מדינת אפרטהייד היא "מרושעת".

בעקבות הדברים הללו השמיע ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) קריאת ביניים בצעד חריג, ומיד לאחר מכן יצא מהאולם.

"הסיפור של ישראל הוא דוגמה טובה לעולם, של עם שבתגובה לסבל בנה מדינה של שלום, של דמוקרטיה, של חברה משגשגת. לפעמים אתם מוכנים לשחרר אלפי טרוריסטים כדי לשחרר אדם אחד משלכם. העקרונות שלכם עומדים לנגד עינינו ולכן באש ובמים קנדה תעמוד לצדכם", חתם הרפר את נאומו והוסיף, כי "אני מקווה ששלום יבוא על ישראל".