יהודה היס
יהודה היס צילום: פלאש 90

בית המשפט המחוזי בירושלים אישר את הסכם הפשרה בין משפחתו של התינוק רון אייזן ז"ל לבין מדינת ישראל ומשרד הבריאות שייצגו את המכון לרפואה משפטית ופרופ' יהודה היס.

במסגרת הפשרה הוסכם לשלם למשפחתו של התינוק, לסבו, לסבתו ולאחיו סכום כולל של 700,000 ש"ח.

כזכור, בשנת 2009 הוגשה כנגד פרופ' היס, לשעבר מנהל המכון לרפואה משפטית וכנגד משרד הבריאות תביעה ע"י משפחתו של התינוק רון אייזן ז"ל, באמצעות עו"ד ד"ר שמואל ילינק ממשרד ילינק וייס ושות', במסגרתה נטען כי ללא ידיעת המשפחה נותרו איברים מגופת התינוק במכון לרפואה משפטית לאחר נתיחת הגופה, ללא צורך והצדק.

בנוסף איברים אלה הובאו לקבורה שנייה ונפרדת בשנת 2002, כשהתינוק נפטר והובא למנוחות כבר בפברואר 2000.

לא בכך הסתיימה הפרשה. בחודש מאי 2012 התברר במסגרת מבצע "מנוחה בכבוד" שערך המכון לרפואה משפטית בו נחשפו איברים ורקמות של אלפי בני אדם שנשמרו במכון לרפואה משפטית במהלך השנים, נתגלו עוד רקמות נוספות של התינוק רון אייזן ז"ל שלא נקברו בקבורה הראשונה ולא השנייה, והדבר כמובן לא הובא לידיעת המשפחה.

תביעה זו היא חולייה נוספת בשרשרת תביעות המוגשות נגד המכון לרפואה משפטית ומשרד הבריאות. במסגרת הפשרה שזכתה לכינוי 'פרשת היס', אשר הגיעה לפני מספר שנים לשיאה בפסיקה תקדימית של בית המשפט העליון בפרשת "בן צבי" שפתחה עבור משפחות הנפגעים את הדרך לקבלת פיצוי מהמדינה, במסגרתה הושארו במכון לרפואה משפטית איברים ורקמות של אנשים שנותחו במכון ללא צורך והצדק, וללא ידיעה והסכמה של המשפחות.

לחלק גדול מהמשפחות נודע הדבר רק בתקופה האחרונה במסגרת מבצע "מנוחה בכבוד" בו המכון לרפואה משפטית מודיע לכל המשפחות הרלוונטיות של קיומם של האיברים והרקמות של יקירהן על מנת לערוך קבורה שנייה.

עו"ד ד"ר שמואל ילינק שייצג את המשפחה אמר, "אין לי ספק שפשרה זו התאפשרה בזכות העובדה שבית המשפט העליון קיבל את עמדתנו בפרשת 'בן צבי'. אני חושב שנכון וראוי שמדינת ישראל לקחה אחריות במקרה קשה זה, אבל לצערנו הרב מדובר במקרה אחד מתוך מקרים רבים שמתגלים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו