סטיבן הרפר ורה"מ נתניהו
סטיבן הרפר ורה"מ נתניהו צילום: פלאש 90

מנהל מיזם הליב"ה (לחופש יהודי בהר הבית), יהודה גליק, מדווח הבוקר (רביעי) בערוץ 7 על ביטול ביקורו של ראש ממשלת קנדה בהר הבית בעקבות סירובם של אנשי הוואקף לאשר את כניסתם של שומריו היהודים למתחם ההר.

גליק מספר על ראשית הפרשה כאשר עלה להר הבית לסיור עם השר לביטחון פנים לשעבר של קנדה, סטקוול דיי, סיור שדווחנו עליו בערוץ 7 באריכות תוך שיחה עם יוזמו, יוסף רבין. במהלך הביקור, מספר גליק, הבחינו בקבוצה גדולה של אנשים שניגשו אל האורח ולחצו את ידיו. גליק שאל מי הם האנשים הללו והמענה של דיי היה שהם מהווים משלחת מקדימה של פמליית ראש הממשלה הקנדי, סטיבן הרפר.

כאשר שאל גליק מה עושה המשלחת במתחם ההר, הבהיר לו דיי כי מדובר בביקור מקדים לפני ביקורו של ראש הממשלה הקנדי במתחם במהלך ביקורו בישראל.

מאז עקב גליק אחר פרטי ביקורו של הרפר בישראל בהר הזיתים ובכותל המערבי והתפלא לגלות שהביקור שדובר עליו בהר הבית לא מתרחש. על מנת לברר את הדברים פנה למכריו בפמליית הרפר ואלה דיווחו לו כי אכן תוכנן ביקור שכזה לבקשת הרפר ואולם תוך כדי תיאום עם הוואקף התברר כי שומרי ראשו של הרפר הם יהודים ואנשי הוואקף הבהירו מיידית כי לא יסכימו לאפשר את כניסתם למקום.

בעקבות הסירוב הוחלט על ביטול הביקור. גליק מציין גם את שמותיהם של אנשי הפמליה שעימם שוחח על הביקור שבוטל – אריק ביסל, נשיא בני ברית העולמי ופרנק דימנט, מנכ"ל בני ברית קנדה. "הם סיפרו לי שאכן תוכנן ביקור בהר הבית אבל במהלך התיאום עם הוואקף התברר להם ששומרי הראש האישיים של הרפר הם יהודיים והם אמרו שהם לא מוכנים לאפשר לשומרי הראש הללו להיכנס".

גליק מצידו רואה בכך המשך ישיר לתעמולה שמנהל הוואקף להעלמת כל קשר יהודי להיסטוריה של הר הבית. בין השאר הוא מספר על שיחה שקיים באחרונה עם יהודי שהיה שותף למשלחת משותפת עם כמרים ושייח'ים שהיו אמורים להגיע להר הבית וכאשר הגיעו למתחם ההר הבהירו להם אנשי הוואקף שכל מי שאינו מוסלמי מנוע מלגעת בספרים שבמקום על מנת שלא לטמא אותם.

"לצערי אני מתרגל לסיפורים הללו ואסור להתרגל. אנחנו מאבדים במו ידינו את הר הבית. אין ואקום. אם אנחנו לא שם אחרים עושים במקום כרצונם".

יצוין כי גורם בכיר במשרד החוץ עימו ביקשנו לאמת את פרטי הפרשה מספר כי אכן תוכנן ביקור במתחם ההר ואכן הוואקף ביטל אותו. עם זאת לדבריו הטיעון של הוואקף היה סירובם לאשר לשומרים קנדים להיכנס למקום.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו