בטקס חגיגי שהתקיים היום (ה') חנכו שר השיכון, חה"כ אורי אריאל, מנהלת מחוז הדרום במשרד החינוך, עמירה חיים, וראש המועצה האזורית חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, את מבנה הקבע של בית הספר החדש "ניצני קטיף" לילדי המפונים מגוש קטיף, המתגוררים במועצה האזורית חוף אשקלון.

המועד שנבחר לאירוע אינו מקרי – היום, כ"ב בשבט, הוא היום שנקבע על פי חוק כ"יום גוש קטיף" ובו עלה לקרקע לפני 37 שנים "נצר חזני", היישוב הראשון בגוש קטיף.

בטקס נכחו כל תלמידי בית הספר, הצוות החינוכי ובעלי תפקידים שונים במערכת החינוך ובמועצה האזורית חוף אשקלון וכן עשרות עובדי מינהלת תנופה ומשרד השיכון.

עד היום למדו התלמידים בבית הספר שהוקם במבנים זמניים בסמוך למועד ביצוע תכנית העקירה (2005). בניית בית הספר ארכה מספר שנים בשל הצרכים הייחודיים שעלו תוך כדי התהליך, אולם כעת, יקבלו 445 תלמידי כיתות א' עד ח' בבית הספר את כל התשתיות הנדרשות להם. להקמת בית הספר שותפים מספר גורמים ובהם מינהל הפיתוח במשרד החינוך, משרד השיכון, מנהלת תנופה והמועצה האזורית חוף אשקלון.

שר השיכון, ח"כ אורי אריאל הצהיר: "עד שנת הלימודים הבאה לא יהיו יותר אתרים זמניים. אנו מבינים היטב את המשמעות של המעבר למשכן קבע ואני רואה בחנוכת בית הספר סמל ותקווה לעתיד הרבה יותר טוב".

ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, ברך את כל הנוכחים וציטט יחד עם התלמידים את הפסוק ממסכת אבות: "לא עליך המלאכה לגמור ולא אתה בן חורין להיבטל ממנה". פרג'ון הוסיף כי "רוח בית הספר ושמחת הילדים הם שמפעמים והם שנותנים לנו כוח להמשיך".

מחוז הדרום במשרד החינוך מתמודד מדי יום עם אתגרים רבים לנוכח מאפייניו הייחודיים. אחד האתגרים המשמעותיים קיבל ביטוי נרחב לפני ביצוע ההתנתקות, במהלכה ולאחריה. בטקס שהתקיים היום ציינה עמירה חיים, מנהלת מחוז הדרום במשרד החינוך, כי "לפני תשע שנים החל המחוז להיערך למתן המענה הראוי ביותר ל- 3,335 תלמידים ו-387 מורים מפונים.  עמדנו בפני אתגר לשבץ כל תלמיד ומורה במוסד חינוך ההולם את צרכיו. חלק מהמורים הניצבים כאן היום זכורים לי עוד מאז, שכשדיברו איתי עם דמעות בעיניים. פגשתי אנשים עם כאב ודאגה לצד עוצמה רבה, אשר ניכרת בהם עד היום".

בתום דבריה, מנהלת אגף החינוך במועצה האזורית חוף אשקלון, רחל אוחנה, העניקה לחיים אות הוקרה על תרומתה לשיפור תנאיהם של מפוני גוש קטיף.