גדלנו עליו. זילבר
גדלנו עליו. זילבר פלאש 90

הזמר אריאל זילבר קיבל הערב (שני) פרס מטעם אקו"ם על תרומתו למוזיקה הישראלית. זאת, לאחר שהארגון החליט שלא להעניק לו פרס על מפעל חיים.

מחוץ לתיאטרון גשר, בו מתקיים הטקס, מוחים מפגינים נגד "הכניעה וסתימת הפיות".

זילבר התפרץ לשירתו של מוש בן ארי באמצע ביצוע השיר "ואיך שלא" ואמר כי "אני מודה לחברי אקו"ם שרצו להעניק לי פרס מפעל חיים. אני בן לברכה צפירה שהייתה ממעצבי המוזיקה הישראלית, אני מהארץ הזו ומודה על זה כל יום. לא קל לי עם הפערים. אני מבטא את עצמי באמצעות המוזיקה ולא קל לי. בואו נשאר מחוברים אחד לשני . עם ערכים של ואהבת לרעך כמוך. ההרגשה היא שאני שק חבטות של גופים אינטרסנטים ואמנים מתוסכלים המנסים להמציא כל פעם מחדש את הקיצוניות שלי.

אני הייתי מפרק את אקו"ם היום ובונה אקו"ם חדש שאומר שיש מקום לכל אדם עם דעותיו, ואקו"ם לא ממלא את יעדו. אני יהודי, ישראלי, אחד מכם, תרדו מהעץ הזה. תודה לקב"ה, תודה לאישתי היקרה ותודה לקב"ה. יחי אדוננו מורנו ורבנו",

היום התכנס דירקטוריון אקו"ם והחליט לשנות את שם הפרס שניתן לאריאל זילבר מפרס למפעל חיים לפרס על תרומה לתעשיית המוזיקה.

בין הגורמים שהובילו לקבלת ההחלטה של אקו"ם היה לחץ רב מכיוונה של דליה רבין, בתו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין ז"ל. שעות לפני הטקס שיגרה לשכתה של רבין הודעה שבה נכתב בין היתר: "דעותיו של זילבר בנושאי מיעוטים, זכויות הפרט והקהילה הגאה הן בעייתיות ומתן פרס על מפעל חיים הוא מסר בעייתי לחברה הישראלית. ההחלטה שהתקבלה, שלא להעניק לו פרס על מפעל חיים אלא רק על המוזיקה שלו, היא החלטה מאוזנת. מוזיקה של אריאל זילבר אינה הבעיה, להפך, מדובר ביוצר מחונן".

הסערה החלה לאחר שהזמרת אחינועם ניני הודיעה כי היא מסרבת לקבל את פרס אקו"ם. בפוסט שפרסמה בפייסבוק הודיעה כי לא תגיע לטקס בשל השתתפותו של זילבר והפרס שיקבל "רציתי להודיע שבטלתי את השתתפותי בטקס פרסי אקו"ם מסיבות אידיאולוגיות, וביקשתי שאף אחד גם לא יקבל את הפרס בשמי. בקיצור delete".

השר נפתלי בנט הצטרף הערב לתוקפים את החלטה של אקו"ם. "התבשרנו היום שארגון אקו"ם מתכוון למנוע מהיוצר אריאל זילבר פרס מפעל חיים בגלל ההשקפות שלו. וזה מצטרף לאותה משטרת מחשבות שמנעה מחתן פרס הנובל, פרופסור אומן, את התואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת חיפה", אמר בנט.

בפתח ישיבת סיעת הבית היהודי הוסיף בנט כי "ההחלטה של אקו"ם היא נגד כל ערך תרבותי ויצירתי, ואני מציע להם לחזור ממנה עכשיו. אני אומר לאוניברסיטת חיפה ולאקו"ם - הקלון הוא שלכם. זה אות כבוד לא לקבל מכם כבוד". מוקדם יותר שר החוץ ליברמן אמר כי "ההתקפלות של אקו"ם היא כניעה והתרפסות מסוכנת בפני בולשביזם של גורמי שמאל קיצוניים".