שואף לשנתיים שרות
שואף לשנתיים שרותצילום: ג'קי רבינוביץ'

ערב הוקרה לבנות השירות הלאומי המשרתות במרכזי הזהות היהודית בחטיבת הביניים אשכול פיס בהרצליה. עוד לפני הערב נהנו בנות השירות לאורך היום מסדנאות חווייתיות, ארוחת ערב והופעה של להקת עלמה. האירוע נערך בהשתתפות סגן שר החינוך אבי וורצמן, מנכ"ל מנהלת השרות הלאומי, שר שלום ג'רבי ואישים נוספים.

סגן שר החינוך, אבי וורצמן האחראי על מרכזי זהות יהודית במשרד החינוך אמר במהלך הערב "בנות שירות יקרות, אני מודה לכן על השירות המשמעותי שאתן עושות לטובת עם ישראל. כיום רק 30% מהבנות ממשיכות לשנה שנייה של שירות לאומי, אך אנו רוצים שהמספר יגדל בצורה משמעותית ואני פונה אליכן- כל מי שיכולה, אנא המשיכי לשנה שנייה של שירות".

עוד ציין וורצמן כי, "16 שנים ניהלתי את מרכז מוריה להעמקת זהות יהודית בבאר שבע ואני חושב שהעבודה שלכן היא מהחשובות בעם ישראל ומסמלת את הגשר שמחבר ציונות עם תורה תוך פעילות שנעשית בחן ובמסירות, ובהשקעת זמן אין סופית. זאת על מנת שכל ילד יידע מי היו אבותיו לצד הידיעה מיהו בן גוריון, מהי מלחמת ששת הימים, מתי קמה המדינה ומתי נחרב בית המקדש, כאשר כל הכלים הללו יחדיו מהווים חלק מרכזי מהווית המדינה והארץ".

יו"ר זהות וראש ישיבת 'בינות' הרב חיים רטי אמר כי "אחד החיבורים החזקים של הציבור הדתי לאומי לחברה הישראלית כגשר וקשר הוא נושא הזהות היהודית, ואתן מסמלות את הכוח הגדול שמחבר בין קבוצות שונות בעם על ידי חיבוק אוהב, אמיתי ושוויוני שפותח פתח אמיתי למושגי היסוד היהודיים. כילד ונער התחכנתי בבתי ספר חילונים ואני חייב להגיד לכן שהשיעורים שאתן מעבירות אלו בדיוק אותן נקודות האור שנשארות לך כתלמיד למשך זמן רב".

מנכ"ל זהות, איתי גרנק אמר כי "פעילות 64 המרכזים של זהות יהודית ברחבי הארץ מושתתת בראש ובראשונה על המשאב האנושי, ונשענת על עבודת בנות השירות הלאומי, המהוות את הכוח המניע שלנו. לעבודה שלכן תפקיד חשוב מאין כמותו בהגשמת חזונם של המרכזים לזהות יהודית והוא חיזוק הניצוץ היהודי המקנה לנו את המשמעות האמיתית, הערכית והמוסרית לישיבתנו בארץ".

מנהל האגף לתרבות תורנית במשרד החינוך, שמריהו הרמן "שנים רבות אנו מלווים את מרכזי הזהות ואני יכול לומר לכם שזה לא פשוט שבנות שסיימו את המערכת הממלכתית דתית נכנסות לבתי ספר ממלכתיים ומלמדות יהדות. במהלך השנים נתקלנו בעויינות, אך הרבה יותר מכך באהדה. נתקלנו בצמצום תקציבים, בניסיונות להוריד תקנים, אך אני יכול לציין שמאז שסגן שר החינוך, אבי וורצמן, נכנס לתפקידו אנחנו מרגישים עלייה משמעותית מבחינה תקציבית. בנות יקרות, אתן הסיירת של השירות הלאומי. תפקידכן אינו פשוט כלל, להיכנס לכיתה עם 20-30 תלמידים חסרי כל מושג בסיסי ביהדות ולחבב עליהם את המורשת היהודית באהבה רבה כפי שאתן עושות".

ראש מנהלת השירות האזרחי, שר שלום ג'רבי אמר כי "כולם מדברים על שוויון בנטל ובפועל מנהלת השירות האזרחית מונה כ-16 אלף מתנדבים מפסיפס התרבות הישראלית. אנחנו לא מתחרים של הצבא אבל אני יודע שמי שעושה שירות אזרחי בוודאי אינו עושה פעילות פחותת ערך מחייל עורפי. אנו נמשיך ונלחם על מנת שתקבלו זכויות שוות לחיילים".

האירוע נערך בהשתתפות סגן שר החינוך אבי וורצמן, מנכ"ל מנהלת השרות הלאומי, שר שלום ג'רבי, ראש אגף החינוך התורני בהרצליה אבי בן בנישטי, מנכ"ל זהות איתי גרנק, יו"ר זהות ורב ישיבת 'בינות' ברעננה הרב חיים רטיג, מנהל האגף לתרבות תורנית במשרד החינוך שמריהו הרמן, מפקח מרכזי זהות הרב דוקטור צבי רוזנר, ראש עיריית הרצליה משה פדלון, סגנית ראש עיריית הרצליה איה פרישקולניק, חבר מועצת העיר צבי וייס ומנהל מרכז זהות בהרצליה צחי וייס מהגרעין התורני.