נציבת זכויות האדם של פולין: לאפשר שחיטה כשרה

הנציבה פנתה לראש ממשלת פולין בנושא זה והוסיפה כי ישנה חשיבות גדולה לחקיקת חוקים המגנים על הזכויות הבסיסיות של האזרחים.

ידידיה בן אור , ו' באדר תשע"ד

סכין שחיטה. ארכיון
סכין שחיטה. ארכיון
פלאש 90

נציבת זכויות האדם של פולין, אירנה ליפווויץ, קובעת כי יש לחוקק חוק חדש במדינה שיאפשר ויימסד קיום "שחיטה טקסית" (שחיטה כשרה) במדינה.

ליפוויץ פנתה לראש ממשלת פולין בנושא זה והוסיפה כי ישנה חשיבות גדולה לחקיקת חוקים המגנים על הזכויות הבסיסיות של האזרחים.

עמדתה של הנציבה ליפווויץ בנושא השחיטה הכשרה, גובשה לאחר שביצעה חקירה מקיפה של הנושא וכללה ניתוח משפטי מדוקדק לאחר שקיבלה תלונה מאיגוד הארגונים היהודים באיחוד האירופי (EJA).

עו"ד רומן גיטריך המייצג את ה – EJA בפולין, מציין כי "דעתה של נציבת זכויות האדם היא שהחקיקה הנוכחית בפולין, האוסרת על קיום שחיטה כשרה – אינה קבילה ועל הממשלה לפעול מיידית לשינויה. האיסור על שחיטה כשרה בפולין עומד בסתירה לא רק לחוקת המדינה, אלא גם לחוק הממסד את יחסי הממשלה עם הקהילה היהודית בפולין. עמדתה של הנציבה ליפווויץ מקובלת על הקהילות היהודיות בפולין וברחבי אירופה".

עפ"י נציבת זכויות האדם, להחלטת בית המשפט העליון לחוקה בפולין תהיה חשיבות מכרעת בשינוי החוק האוסר על שחיטה כשרה בפולין. עם זאת בית המשפט יכול להורות רק על שינוי החוק, ורק הממשלה בפולין רשאית להציע וליישם פתרונות.

באיגוד הארגונים היהודים באיחוד האירופי ברכו על החלטת הנציבה. מנכ"ל האיגוד, הרב מנחם מרגולין ציין כי פנייה ישירה לראש הממשלה מסתמנת כפתרון המהיר ביותר לשינוי החוקים הנוכחים האוסרים על שחיטה כשרה בפולין.

עוד מציין הרב מרגולין, כי "האיסור על שחיטה כשרה עומד בניגוד מוחלט לחוקים רבים במדינה ולעקרון חופש הדת – עקרון יסוד במדינות האיחוד האירופי. אני מאוד מקווה שהממשלה הפולנית תגיב במהירות, ותמצא פתרונות שלא יגבילו את חופש הדת והפולחן של יהודי המדינה".