בכיר באיראן: איננו מעוניינים בנשק גרעיני

בכיר איראני מאשים את המערב בחתירה למנוע מאיראן והמדינות המוסלמיות פיתוח גרעין לצורכי שלום וביישום מדיניות קולוניאליסטית.

דלית הלוי - ערוץ 7 , י"ב באדר תשע"ד

בכיר באיראן: איננו מעוניינים בנשק גרעיני-ערוץ 7
הכור הגרעיני בבושהר איראן
רויטרס

יו"ר הפרלמנט האיראני, עלי לאריג'יאני, שיבח בראיון לתקשורת התוניסאית את החוקה שאושרה לא מכבר בפרלמנט של תוניסיה, והגדיר אותה צעד בסיסי וחשוב בדרכה של המהפכה במדינה זו והתפתחות חשובה באזור ובעולם.

לרג'יאני ציין, כי הפרלמנט האיראני מקדם בברכה ותומך בהידוק היחסים ושיתוף הפעולה עם תוניסיה החדשה ורואה חשיבות באחדות של המדינות האסלאמיות נוכח הקונספירציות הזרות.

הוא האשים את "אויבי האסלאם" בהקמת ארגונים קיצוניים במסגרת המדיניות הישנה שלהם המבוססת על כיבוש המדינות האסלאמיות, וזאת כדי להפנות את תשומת הלב מהנושאים המהותיים כמו למשל עצם קיומו של המשטר הציוני.

האחדות של העולם האסלאמי חשובה, אמר לרג'יאני, כדי למנוע מאותם גורמים הרוקחים את המזימות לנצל לטובתם את חילוקי הדעות בין המוסלמים הפוגעים באינטרסים שלהם.  

בסוגיית תכנית הגרעין אמר לרג'יאני, כי המערב יודע שאיראן אינה צועדת בכיוון של נשק גרעיני, ומאמציו מכוונים למנוע ממדינות מוסלמיות להשיג טכנולוגיה ופיתוח של הגרעין לצורכי שלום.

בהתייחסו למהפכות האביב הערבי ציין לרג'יאני, כי המהפכה באיראן בהנהגת ח'ומיני הייתה תוצר של שנים ארוכות וגם תהליך השלמת המהפכות באזור ידרוש שנים נוספות. לדבריו, המדינות הדיקטטוריות יכולות לפעול נגד המהפכות, אך לא למחות את אותן.   

איראן יודעת שהיא משלמת מחיר על היותה בחזית המאבק נגד מדיניות "התוקפנות" של ישראל, אמר לרג'יאני, והוסיף כי בנוגע לסוריה טהראן סברה למן הרגע הראשון, כי אין פתרון צבאי למשבר וכי הדרך היחידה לשים קץ לאלימות היא באמצעות הידברות בין הצדדים.