רוסיה: מה עשו ספרי תורה שנשדדו בספרייה

ספרי תורה עתיקים התגלו במהלך ביקור אקראי של הרב שלמה כובש, רב בית הכנסת באובן־ישן בבודפשט, בספריה בעיר ניז'ני נובגורוד שברוסיה.

חיים לב - ערוץ 7 , כ"ג באדר תשע"ד

אילוסטרציה
אילוסטרציה
פלאש 90

103 ספרי תורה עתיקים שנשדדו בשנות השואה מיהודי הונגריה נמצאו השבוע בספריה בעיר ניז'ני נובגורוד המרוחקת כ־ 400 ק"מ מבירת רוסיה מוסקבה, וכעת נעשים מאמצים מרובים מול השלטונות כדי להשיב את ספרי התורה לקהילה היהודית בהונגריה.

ספרי התורה התגלו במהלך ביקור אקראי של הרב שלמה כובש, רב בית הכנסת באובן־ישן בבודפשט, בספריה בעיר ניז'ני נובגורוד שברוסיה.

לפני כשבוע החל משא ומתן רשמי בין הקהילה היהודית בהונגריה למשרד התרבות הרוסי והממונים על הספריה, על גורלם של ספרי התורה והמגילות. הרב כובש קרא לכלל הקהילות היהודיות בהונגריה, (הארגון  WJRO כמו גם לארגון העולמי להשבת רכוש יהודי), להיות שותפים בתהליך המשא ומתן שנפתח.

"אין ספק שהספרים שייכים ליהודי הונגריה, למרות שכל סימני הזיהוי הורדו מן הספרים, ואף מנהל הספריה הודה בכך. אני חושב שזו הפעם הראשונה בהיסטוריה בה מתגלה מצבור גדול כל כך של חפצי יודאיקה במקום אחד, יש בזה משמעות מיוחדת כאשר השנה אנו מציינים 70 שנים לגירוש ההמוני של יהודי הונגריה לאושוויץ, ואין ספק שמדובר באירוע שמסמל המון עבור הקהילה היהודית", סיפר היום בראיון לעיתון החרדי 'המבשר'.

הרב כובש הוסיף כי יש עוד דרך ארוכה עד שהספרים ישובו לקהילה היהודית. עם זאת הוא אינו מתכוון להרים ידיים, ויפעל לשחזרם ולמצוא להם בית קבע. ובכלל זה מנהלים מגעים כדי להחזיר את ספרי התורה לקהילה היהודית בהונגריה.