הזדמניות. נתניהו בפתיחת כנס הסייבר
הזדמניות. נתניהו בפתיחת כנס הסייברצילום: קובי גדעון - לע"מ

ד"ר אביתר מתניה, ראש מטה הסייבר הלאומי, סקר בישיבת הממשלה את ההתפתחויות בשוק הסייבר בישראל ובעולם.

מתניה מסר, כי הייצוא של חברות הישראליות בתחום הסייבר נאמד בשנת 2013 בכ-3 מיליארד דולר, המהווים כ-5% מהשוק העולמי הנאמד בכ-60 מיליארד דולר. לשם השוואה, הייצוא של ישראל גדול פי 3 מזה של בריטניה.

ד"ר מתניה ציין בסקירה, כי בשנה החולפת גייסו החברות הישראליות בתחום 165 מיליון דולר, המהווים 11% מסך גיוסי הכספים בעולם בתחום הסייבר. עוד נמסר כי 14.5% מכלל החברות המגייסות כספים בתחום זה הן ישראליות.

בנוסף עדכן ראש מטה הסייבר הלאומי המטה כי בישראל ישנם 20 מרכזי מחקר ופיתוח בתחום הסייבר של חברות רב-לאומיות, וכ-200 חברות הזנק (סטרט-אפים) פועלות בתחום, מתוכן 100 חברות חדשות.

ראש מטה הסייבר הלאומי עדכן כי בעקבות הנחיית ראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם את ייצוא טכנולוגיות הסייבר, תושלם בקרוב עבודת הצוות הבוחן הסרת חסמים על ייצוא טכנולוגיות סייבר על מנת לעודד עוד יותר את התעשייה.

בסקירה נתן ראש מטה הסייבר הלאומי תמונת מצב עדכנית על התפתחות קריית הסייבר הלאומית בבאר שבע (CyberSparkׁׂ). מדובר במתחם ראשון מסוגו בעולם שיכלול חברות מובילות בתחום, גופים ביטחוניים, מרכזי מחקר אקדמי, מסגרות חינוך מיוחדות המתמחות בתחום הסייבר וגופים ממשלתיים לאומיים העוסקים בתחום הסייבר.

בפתח ישיבת הממשלה אמר ראש הממשלה נתניהו, כי "הקמנו את מטה הסייבר הלאומי במטרה להפוך את מדינת ישראל למעצמת סייבר. כשאני אומר מעצמת סייבר אני מתכוון להגנה בסייבר, ואכן היכולת הזאת הולכת ונבנית, בין השאר בזכות הובלת המטה. אנחנו רוצים לאפשר הגנה טובה יותר לכל נדבכי המדינה, שיותר ויותר הופכים להיות מתואמים ונשלטים על-ידי מערכות דיגיטליות. אני רואה במטה גם זרז לפיתוח כלכלי רב- עוצמה, יש התעניינות בינלאומית אדירה ביכולות שלנו, והדבר הזה יכול לשרת לא רק את מרכיב ההגנה, אלא גם את מרכיב הצמיחה הכלכלית".