ועדת שקד
ועדת שקדצילום: פלאש 90

הוועדה המיוחדת לשוויון בנטל בראשות ח"כ איילת שקד (הבית היהודי), התכנסה היום על מנת לדון בשאלה מי הוא חרדי?

הוועדה דנה בסעיף בחוק המבקש להגדיר אילו ישיבות יכללו תחת ההגדרה "ישיבות חרדיות" לצורך השלמת המכסות שנקבעו ליעדי הגיוס לציבור החרדי.

יו"ר הוועדה, ח"כ שקד, ציינה שעקב מחסור בזמן, אנשי משרד המשפטים לא הספיקו להגדיר בצורה ברורה מי בדיוק נחשב לחרדי ועל כן הוועדה נדרשת לסוגיה.

יעקב פרידברג ממשרד המשפטים ציין, כי "נכון לעכשיו ההגדרה מאוד רחבה ואני לא בטוח שבלי בדיקה יסודית בשטח של מוסדות חינוך, אפשר לדעת מי בדיוק נמצא בכל מוסד. צריך להדק את הסעיף בחוק כי כרגע הוא כולל כל מיני מוסדות שלא בהכרח רוצים שיכנסו בהקשר של יעדי הגיוס. צריך לוודא שלא יכללו בו בוגרי החמ"ד ורק בוגרי המוסדות החרדים יכללו בו".

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) ציין בתגובה, כי "ב- 90% מהמקרים ההבחנה מי חרדי ומי לא חרדי היא האדם שהולך למוסד חרדי. יהיו מקרים בודדים אם בכלל שמישהו ינסה להכניס את עצמו בכוח. אי אפשר בכוח להגדיר למישהו אתה חרדי ואתה לא. מי שמגדיר את עצמו כחרדי צריך להחשיב אותו ככזה. השנים הקובעות הם אלה של התיכון, על פי המקום שבו בחר התלמיד ללמוד. אף מוסד לא ירצה להגדיר את עצמו בשונה ממהותו".

ח"כ איציק שמולי (העבודה) טען מנגד, כי "יש פה סעיף אחד קטנטן שפשוט יכול לעקר מתוכן את כל מה שנעשה כאן בחודשים האחרונים. אם קובעים שיש שני שרים ויו"ר ועדה שצריכים לאשר, זה לא מרגיע אותי. אף אחד לא יכול לדעת מי יהיו האנשים שיכהנו בתפקידים האלה בעוד שלוש שנים. יש דרכים יותר אפקטיביות. למה שלא נצרף כנספח לחוק רשימה מפורטת של המוסדות הרלבנטיים?"

יו"ר הוועדה ח"כ שקד השיבה, "בשביל זה הציבור בוחר את נציגו ואפשר לסמוך על הריבון במדינת ישראל".

ח"כ עומר בר לב (העבודה) שאל, "נניח שתי ישיבות מאוד חרדיות יחליטו לעשות מהפך וללמוד לימודי ליבה אז הם יכללו? איך מחליטים? ההגדרה לא מספיק ברורה ובנוסף לא ברור מי הם גופי הפיקוח על ההגדרה הזו".

יו"ר הוועדה, ח"כ שקד, החליטה לעצור את הדיון וביקשה מנציגי משרד המשפטים להיפגש בדחיפות עם נציגי משרד החינוך על מנת לחדד את ההגדרה בחוק.