כך נגיע ליורו 2016 - שמונה טיפים לנבחרת

מאיר כהן מציע טיפים למאמן הנבחרת אלי גוטמן, על סמך ניסיון העבר.

מאיר כהן , כ"ד באדר תשע"ד

כך נגיע ליורו 2016 - שמונה טיפים לנבחרת-ערוץ 7
אלי גוטמן
צילום: פלאש 90

נבחרת ישראל הוגרלה אתמול לבית שנחשב קל יחסית למה שיכול היה לצאת בהגרלה.

בלגיה, בוסניה, קפריסין, ווילס ואנדורה, יהיו היריבות של נבחרת ישראל. לקורא אלי גוטמן, שים לב מה עליך לעשות כדי להעלות את הנבחרת, אחרי 44 שנים, לטורניר הגדול.

1. אמונה- גם אוהדי הנבחרת וגם השחקנים עצמם צריכים קודם כל להאמין שזה אפשרי. הם חייבים אמונה שתבוא לידי ביטוי בשינוי דיסקט בראש והחלטה שהפעם מסתכלים ליריבה בלבן של העיניים ללא פחד. להבין שזאת הזדמנות שאולי לא תחזור על עצמה ולהסתער. האוהדים שאיבדו עניין ואמונה בנבחרת בקמפיינים האחרונים חייבים לחזור ולתמוך בנבחרת כמאמר השיר "מי שמאמין לא מפחד".

2. בניית ארגון אוהדים- ארגוני האוהדים של הקבוצות הגדולות בארץ עובדים סביב השעון. יש להם פורומים, דפי פייסבוק מעודכנים, סרטונים ביוטיוב ומפגשים במהלך השבוע. בכל מדיות ההתקשרות הללו הם קובעים איך תראה התצוגה הבאה, איך מתארגנים אליה טכנית וכלכלית, איך משיגים ציוד כמו תופים, דגלים ועוד שלל הפתעות שביניהן יש כמובן כתיבת שירים חדשים והטמעתם ביציעים.                                                                  

את כל מה שקראתם עכשיו אין לנבחרת ישראל. אין שירים, אין טירוף, ואין ארגון מסודר שדואג לתצוגות ולשירים מקוריים. חוץ מהשיר "ישראל מלחמה" ו"ישראל עולה" אין שום שיר רציני ביציע. ההתאחדות תעשה טוב אם היא תשקיע כספית בהקמת ארגון אוהדים שידחוף את הנבחרת כל הדרך לפריז. ארגון שייתן אווירה מחשמלת במשחקים ויצור קצת צבע ביציעים. כך אולי גם יהיה יותר ביקוש למשחקי הנבחרת.

3. אצטדיונים מתאימים- התבשרנו אתמול כי משחקי הנבחרת יהיו באצטדיונים כמו נתניה, סמי עופר בחיפה, וטדי שבבירה, ובאמת שהגיע הזמן. עם או בלי קשר לארגון האוהדים שיוקם, כבר מזמן היו צריכים בהתאחדות להעביר בדחיפות את משחקי הנבחרת לאצטדיון יותר שפוי ומתקדם מאצטדיון ר"ג, שבו גם 40 אלף צופים נשמעים כמו משחק אימון.

שווה לוותר על כמה אלפי אוהדים כדי לתת לנבחרת תחושה ביתית מה שאין ולא יהיה לעולם באצטדיון הלאומי שאין להשוות אותו לפאר ולאקוסטיקה המדהימה של אצטדיון טדי או המושבה למשל. קחו לדוגמא את נבחרת ספרד שמקרבת את הנבחרת אל העם ומשחקת כל פעם בעיר אחרת. אם נלמד מהם אולי נתקרב קצת לתוצאות שהם השיגו. ממש קצת.

4. לא לזלזל באף נבחרת- הכי קל להגיע למשחקים מול קפריסין ואנדורה ולהגיד מי הם בכלל, אבל הגישה הנוכחית כבר התגלתה ככזאת שמביאה תוצאות תיקו מביכות, ואפילו הפסדים טראומתיים חס וחלילה. לא חסרות דוגמאות לנפילות של הנבחרת בעבר דווקא מול יריבות שעל הנייר היו אמורות "לקבל בראש" כלשון העם. אז הפעם אם רוצים להעפיל, ואנחנו מאוד רוצים, מגיעים לכל משחק בשיא הרצינות. אלי גוטמן, לטיפולך.

5. סגל קבוע- עוד פרמטר חשוב מאוד להצלחה. הנבחרת צריכה לבנות כבר עכשיו שלד קבוע שירוץ לאורך כל הקמפיין. הרכב אולטימטיבי שאיתו רצים לאורך כל הקמפיין. כמובן שאם יש פציעות פה ושם או ירידה ביכולת של שחקן כזה או אחר אין בעיה להחליף אותו, אבל אסור לחזור שוב על מקרה של המאמן לואיס פרננדס למשל, שהגשים חלומות לעשרות שחקנים בארץ שזומנו למדים הלאומיים ונשאר ביד רק עם המקל של הסוכריה...

6. השילוב הראוי - בקמפיין הקודם אמרו על גוטמן שלעיתים הוא הגיע למשחקים עם "הרכב מהבית" כאשר נטה להעדיף שחקנים שאימן בעבר, בלי קשר לרמת הכושר שלהם באותה תקופה (ועיינו ערך איתי שכטר).                 בקמפיין הנוכחי גוטמן יצטרך לעשות את האיזון הנכון והשילוב הראוי בין ליגיונרים שלפעמים מחממים את הספסל בחו"ל לבין שחקנים מהליגה הישראלית שאמנם דופקים לאפה שווארמה לפני כל אימון, אבל לפחות הם משחקים בהרכב בקביעות. אם הוא ישכיל לתת את חולצת ההרכב רק לשחקנים שהם בכושר, ובלי קשר לשם שלהם ו/או לקבוצה שהם באים ממנה, הנבחרת תרוויח ובגדול.

7.שקט ותמיכה תקשורתית-  התקשורת בארץ פיתחה לעצמה ענף ספורט חדש שהוא לבקר את הנבחרת מתי שרק אפשר. לעיתים זה במקום, אך ברוב הפעמים זה נעשה בצורה סתמית וקנטרנית למדי. בקמפיין הזה גם התקשורת, תצטרך לתת לנבחרת את השקט והתמיכה ולא לערוף ראשים אחרי כל הפסד. אם הם יעשו את זה הם גם יבואו על שכרם בטיסה חינמית לפריז בקיץ 2016... משתלם, לא?

8. מזל-  בסופו של דבר איך שלא תהפכו את זה הנבחרת תהיה זקוקה גם לקצת מזל כדי להגיע ליורו הנכסף.        אז הנה רשימה קטנה של תקוות ואיחולים לקמפיין הבא עלינו לטובה: אנחנו בהחלט נשמח לראות את קפריסין הקטנה סוחטת תיקו מפתיע מבלגיה, מפגש של בוסניה ובלגיה שיעשו תיקו שישרת אותנו, שלא נספוג שערים בדקות הסיום כמו תמיד, שלא נסבול מפציעות של שחקני מפתח ברגעים מכריעים ועוד ועוד. או כמאמר השיר "אלוקים תן לי רק טיפת מזל"...  

אז לסיכום חברים, עם הרבה אמונה ויכולת ועם קצת מזל, אנחנו בהחלט יכולים לחלום על השתתפות הטורניר גדול לראשונה מאז 1970... יורו 2016 תתכוננו אנחנו בדרך!

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il