חוק הגיוס
חוק הגיוספלאש 90

חוק השוויון בנטל שגובש בוועדת שקד אושר הבוקר (רביעי) במליאת הכנסת. חברי האופוזיציה החרימו את דיוני המליאה ונעדרו מההצבעה.

גם בקואליציה התגלה סדק כשח"כ יוני שטבון (הבית היהודי) הצביע נגד החוק, בניגוד לעמדת הממשלה תוך הפרה של המשמעת הקואליציונית. שטבון יורחק מוועדת החוץ והביטחון למשך כל מושב הקיץ של הכנסת וכן לא יוכל להגיש הצעות חוק בששת השבועות הראשונים של המושב.

בסיעת הבית היהודי הגיבו לאישור חוק הגיוס ואמרו כי "מדובר בחוק טוב שמדגיש את החשיבות של שירות בצבא, לימוד תורה ויציאה לעבודה, תוך רגישות לציבור החרדי, והבנה שמדובר בפתרון תהליכי של בעיה אשר נמשכה 65 שנה".

ח"כ איילת שקד שבה וקראה הבוקר לציבור החרדי להצטרף לשורות הצבא, "מי שלא לומד שיהיה אמיץ ויתגייס". שקד ציינה כי השירות האזרחי הוא "פריבילגיה שניתנת רק לציבור החרדי, כי אנחנו חושבים שהם יכולים לתרום לא רק בצבא, אלא גם בשירות אזרחי - למשטרה, למד"א ולמכבי אש".

בדיון במליאה הדגישה שקד כי הגיוס לצבא הוא רק חלק מתהליך שילובם של החרדים, שיכולים לתרום באופן ניכר לשוק התעסוקה - "הציבור החרדי איכותי ומוכשר".

"המתווה גובש תוך התחשבות מירבית בציבור החרדי", טענה שקד, "אין כל כוונה לצבא ההגנה לישראל לשנות את אורחות חייו של אף חייל. יש היום מסלולים מותאמים". שקד ציינה כי לדעתה יש לתת עדיפות לסנקציות כלכליות על פני סנקציות פליליות, למרות שהוועדה בראשותה אישרה סעיף זה.

"צה"ל מחויב לשמור על אורחות החיים של הציבור החרדי. הרמטכ"ל אמר לנו במפורש שהצבא רוצה שחייל חרדי שנכנס לצבא יצא חרדי מהצבא. אין שום כוונה לשנות את אורחות חייו של אף חייל. יש מסלולים מותאמים לשירות צבאי ויעידו בוגרי שחר כחול ובוגרי הנחל החרדי", סיפרה.

ח"כ שקד מעריכה כי "כבר מחר החוק הזה יגיע לבג"ץ. אני מקווה שכששופטי בג"ץ יקראו את הפרוטוקולים של דיוני הוועדה ויראו שגם אם החוק לא שוויוני ופוגע בערך השוויון, הוא לתכלית ראויה, ולכן אני מאמינה שיעמוד במבחן בג"ץ".