חוק נוסף. שטרן
חוק נוסף. שטרן פלאש 90

ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) נאם אחר הצהריים (רביעי) במליאת הכנסת לקראת ההצבעה על חוק משאל העם.

"אני תומך בחוק הזה, אולי בניגוד לחלק מחברי מפלגתי. אני לא תומך בו לא כי אני פחות נאמן לארץ ישראל או לעם ישראל אולי אפילו להפך".

"יש כאלו שאומרים שלדור שלנו אין את הזכות להחליט על שלמותה של הארץ. במצב כזה, החוק הזה מיותר ואנחנו עושים הצגה: זה לא זכות של העם להכריע אבל צריך לשחק את המשחק הדמוקרטי אז ניתן לו כאלו להחליט ובסופו של דבר אנחנו לא נעשה את מה שיקבע, כי ממילא זה לא זכותו. אני חושב שמחשבה זו שגויה כי בסופו של דבר אנחנו חיים בדמוקרטיה. נסינו בעבר, ללא הצלחה, שיטות ממשל אחרות, פעם מדינה רק יהודית ופעם מדינה רק דמוקרטית. אני מאמין שהדרך היחידה לשרוד כאן זה שהמדינה תהיה גם יהודית וגם דמוקרטית, באותו זמן".

שטרן אמר כי האמירה שהכנסת היא סוג של משאל עם היא נכונה, "היו שנים שהצביעו בבחירות לכנסת למעלה מ 75% אך בשנים האחרונות, ברוב עוונותינו, וגם אנחנו עצמנו נבחרנו ככה, רק 67% הצביעו. ולכן איך נוכל להגיד לעצמו שבשאלה כל כך קריטית לקיום שלנו, לא משנה לאיזה צד, 67% הם הייצוג את כל העם?. החוק הזה מכוון גם לראש הממשלה: תקבל החלטות, תביא אותן לעם ושתדע שהאתגר שלך הוא לשכנע את העם".

"דווקא כמי שמאמין שצריך לעשות כל מה שנכון כדי להשיג שלום אני חושב שיש מקום לחוק הזה. ולכן ואני שמח על היוזמה גם אם רוצים לצבוע אותו כהחלטה של מי שמתנגדים להסכם שלום. לפני מספר שבועות עברה בקריאה טרומית הצעה שהגשתי שקובעת כי יום משאל העם יהיה יום שבתון כדי שייקחו בו חלק כמה שיותר אנשים".

"בעצם ההחלטה ללכת למשאל עם אנחנו אומרים שאנחנו רוצים שישתפו בו יותר מאשר בבחירות רגילות, ולכן אני מקווה שהכנסת תתמוך גם בהצעה זו".